Výběr deseti nejlepších her pro herní nováčky

Videohry mají neuvěřitelnou schopnost rozvíjet představivost, prozkoumávat zcela nové světy a zanechat vás emocionálně zapojené do jejich příběhu. Některé hry nabízejí dramatičtější příběhově strukturovanou hratelnost, zatímco jiné se zaměřují výhradně na mechaniky. Při množství a rozsahu her, které dnes vycházejí, může být namáhavé vybrat si jednu, se kterou začít. Je to proto, že hry jsou široké téma pokrývající stále se rozšiřující škálu podkategorií, od akčních dobrodružství přes RPG, simulace až po logické plošinovky. Zde je pestrá škála her, které jsou ideální pro vaše první hraní.

10. Mario Kart

Vše, co se točí kolem ikonických postaviček Maria od Nintenda, je skvělým začátkem, ale zejména hry Mario Kart představují rozmarnou a zábavnou možnost pro vaši soutěživou stránku. Závodní hry často nejsou pro každého, zejména ty zdrcující a obtížnější simulátory, ale Mario Kart je jednodušší na zvládnutí a přináší spoustu zábavy.

Nejúžasnější částí jsou mapy, z nichž každá je barevná a extravagantní a odpovídá tématu poháru, pod který spadá. Po mapě jsou rozmístěny záhadné krabice, které obsahují předměty s vylepšením, jimiž lze ostatním závodníkům ztížit šanci na vítězství, například otravnou chobotnici, která zčerná obrazovku, nebo nechvalně proslulou modrou mušli.

9. Limbo

Logické hry jsou zpočátku náročné a mohou od vás vyžadovat hodně trpělivosti a odhodlání, ale hra Limbo od společnosti Playdead vám k nim může usnadnit. Limbo má strašidelně krásný a podmanivý vizuální styl stupňů šedi a stínového osvětlení a do své 2D plošinovkové hry ve stylu side-scrolleru plynule začleňuje logické mechanismy.

Hlavním hrdinou je mlčenlivý mladý chlapec, který čelí vážnému nebezpečí v tajemném lese připomínajícím říši duchů a po jehož duši jde obří pavouk. Zvukový design a vyprávění prostředí zachycují děsivou hororovou atmosféru, aniž by byly příliš děsivé na to, aby vás vyděsily a zanechaly ve vás trvalou stopu.

8. Until Dawn

Hra Until Dawn výrazně zvyšuje hororovou atmosféru a slouží jako skvělý úvod do žánru survival hororu, který se svou obtížností ani zdaleka neblíží hrám typu Resident Evil. Byla to první z mnoha interaktivních hororů, které následovaly od studia Supermassive Games, a v roce 2015 vyšla jako exkluzivita pro PS4.

Odehrává se v zasněženém ústraní, kde se sbíhají dvě děsivé dějové linie. Na rozdíl od tradičních konvencí survival hororů, v nichž musíte procházet oblastmi hustě osázenými monstrózními nepřáteli a porážet drsné bossy, Until Dawn klade větší důraz na volbu hráče a vyprávění, protože vám umožňuje vybírat dialogové možnosti a činit časově omezená rozhodnutí, která ovlivňují osudy vašich postav.

7. První sezóna hry The Walking Dead od společnosti Telltale

První sezóna epizodické hry The Walking Dead společnosti Telltale před jejím nešťastným ukončením nakonec pomohla vybudovat její značku a je všeobecně považována za jednu z jejich nejlepších her. Pokud jste fanoušky komiksů nebo seriálu stanice AMC, je to ještě lepší zážitek, protože první sezóna obsahuje cameo postavu Glenna Rhee.

The Walking Dead od Telltale zkoumá počáteční dny apokalypsy, která proměnila obyvatelstvo v nemrtvé chodce, a sleduje srdečné pouto mezi Leem a Clementine. Hra je navržena podle vzorce Telltale, je také interaktivní a založená na volbách, přičemž v jejím průběhu je třeba učinit mnoho niterných voleb a rozhodnutí.

6. LEGO Star Wars: The Skywalker Saga

Jakákoli hra LEGO je vynikající volbou pro začátek vašeho herního snažení, ale LEGO Star Wars: The Skywalker Saga je kolosální kolekce, která pokrývá všechny tři základní trilogie Star Wars, Epizody jedna až devět. Vychází z klíčových scén z filmů, tradičně kolem nich vytváří úrovně a aplikuje hloupý humor a jednoduché logické mechanismy, které podporují týmovou spolupráci mezi postavami.

Krása těchto her spočívá v tom, že můžete prožít klasické momenty přímo ze ságy Star Wars a přitom hrát za miniaturní verze klíčových postav z LEGA, a tato hra přidává ještě více zábavy díky multiplayeru. A navíc je tu poutavá sběratelská možnost získat titul „Pravý Jedi“ z rozbitných předmětů v každé úrovni, ze kterých padají zlaté, stříbrné a vzácnější modré cvočky.

5. Assassin’s Creed 2

Assassin’s Creed z roku 2007 se pro Ubisoft rychle stal průlomovou IP a zbytek se brzy stal historií série. Hry Assassin’s Creed vás vtáhnou do sci-fi příběhu s historickým prostředím a obsahují jedinečné prvky stealth, boje a parkouru. Druhý díl série vám bude lépe vyhovovat, protože drasticky rozšiřuje mechaniky, budování světa a postavy.

Assassin’s Creed 2 pokračuje v příběhu Desmonda Milese, novodobého asasína ve výcviku. Vrací ho zpět do stroje Animus, aby získal přístup ke vzpomínkám svého předka Ezia Auditore da Firenze z doby italské renaissance, možná nejlepšího asasína v řádu.

4. Série Uncharted

Pokud máte rádi dobrodružství a v podstatě se vžijete do role Indiana Jonese, který prochází nádhernými krajinami starobylých ruin a ztracených civilizací, Uncharted je skvělá série, do které se můžete ponořit. Sleduje okouzlujícího a charismatického průzkumníka Nathana Drakea a jeho parťáka Victora Sullivana při pátrání po těch nejhledanějších pokladech.

Každá hra vás zavede na nové úchvatné místo, kde vám v cestě stojí spousta nepřátel a hádanek. Nejdůležitějším aspektem je filmová kvalita a chemie mezi postavami, zejména vřelé přátelství Sullyho a Nathana. A nechybí ani spousta napínavých kulis v podobě scénických výstupů a akčních sekvencí.

3. Batman Arkham Asylum

Trilogie Batman Arkham od studia Rocksteady je vzrušujícím zpracováním křižáka v kápi od DC, které přináší spoustu osvěžujících úhlů pohledu odlišných od filmů. Všechny tři hry na sebe navazují a rozšiřují zavedené mechanismy, ale první z trilogie, Arkham Asylum, vám pomůže seznámit se s již plynulým stylem a souboji.

Arkham Asylum je úvodní kapitolou, kde se seznámíte s Batmanovými novými nástroji a dovednostmi, včetně rentgenového detektivního vidění, abyste se mohli vypořádat s nepřáteli a padoušskými bossy. Její příběh je více uzemněný než Arkham City a Arkham Knight, které obsahují otevřenější procházení Gothamu, kde se můžete po mapě chytat a plachtit k požadovaným cílům.

2. Bully

Společnost Rockstar Games je dobře známá díky uvedení populárních titulů jako Red Dead Redemption a Grand Theft Auto, ale nedoceněný klenot této společnosti s názvem Bully je přístupnější a lákavější hrou pro začátečníky. Může také vyvolat vzpomínky na studentský život, protože Bully se zaměřuje na zábavné zkoušky a útrapy postav v nechutném prostředí přípravné školy Bullworth Academy.

Systém misí funguje stejně jako v GTA a Red Dead, kde se na mapě objeví iniciály osoby zadávající misi a po Bullworthu a okolní městské krajině se můžete pohybovat pěšky, na skateboardu a na kole. Hlavní hrdina Jimmy Hopkins vlastní prak a vy musíte projít třídami prostřednictvím miniher.

1. Minecraft

Naprosto nepřekvapivě se na prvním místě umístil Minecraft. Nejenže je to vynikající hra o přežití pro nováčky, ale také hra, která přináší bohatě propracovaný procedurálně generovaný svět postavený z bloků s nekonečnou zábavou a umožňuje vám projevit svou kreativitu. Nečeká vás žádný příběh ani povinné mise, které byste museli plnit, jen se touláte terénem a sbíráte suroviny. Ovšem pokud chcete, můžete svá dobrodružství utvrdit v poražení největšího bosse ve hře – draka v jiném světě. Nicméně i po té můžete pokračovat v prozkoumávání, stavění, kopání a spoustu dalšího…

Ačkoli v režimu přežití se potíže skrývají za soumraku, kdy k vašemu prahu dorazí davy tvorů, jako jsou zombie, obludní obří pavouci a výbušní creepeři. Musíte se také starat o hlad, crafting a správu inventáře, ale i tak jde o mírnější úvod než u jiných survival her. Kreativní režim dává vašemu inventáři k dispozici všechny suroviny dostupné ve hře a je bez mobů.

Zdroj: TheGamer