Vrány budou v ulicích švédských měst sbírat cigaretové nedopalky a odnášet je do kontejnerů

Chytří ptáci se stávají nejnovější „švédskou zbraní“ v boji proti pouličnímu odpadu, napsal britský The Guardian.

Společnost Corvid Cleaning se sídlem ve švédském Södertälje spustila výzkumný projekt náboru a výcviku vran, které budou pomáhat lidem s likvidací odpadu. Inteligentní ptáci mají v ulicích sbírat a odnášet do speciálních kontejnerů cigaretové nedopalky.

„Všichni ptáci se účastní tohoto projektu dobrovolně. Nejsou drženi v zajetí, takže mohou projekt kdykoli opustit. Naopak vrány se do této role hlásí samy,“ řekl Christian Günther-Hanssen, zakladatel společnosti Corvid Cleaning, která za výzkumem stojí.

Vrány plní tento úkol dobrovolně, protože za každý cigaretový nedopalek, který odnesou do speciálního kontejneru, jim automat vydá malý pamlsek.

Zdraví ptáků je přitom klíčovým hlediskem vzhledem k typu použitého odpadu. Výzkum ukázal, že vrány jsou v logickém uvažování na stejné úrovni jako sedmileté lidské dítě. To z nich dělá jedny z nejchytřejších ptáků na Zemi. „Dají se snáze učit a je zde také velká šance, že se budou učit jedna od druhé. Zároveň je u nich menší riziko, že omylem nedopalky sežerou,“ vysvětlil Christian Günther-Hanssen.

Před potenciálním zavedením metody po celém městě budou muset úřady ještě otestovat efektivitu celého projektu. Podle studie švédské ekologické nadace Keep Sweden Tidy Foundation zůstane ve švédských ulicích ročně více než miliarda cigaretových nedopalků. Ekologové proto tvrdí, že by za čisté prostředí měli být zodpovědní především sami lidé, než spoléhat na zvířata, aby nepořádek za nás „uklidila“.

Zdroj: The Guardian