Vojenská přehlídka v Moskvě proběhne tradičně 9. května na Rudém náměstí. Putin bude náležitě střežen

Rusko stahuje více než 100 vojenských vozidel ze zkušebního polygonu Alabino do Moskvy kvůli přípravám na přehlídku ke Dni vítězství. Vojenská přehlídka u příležitosti 77. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem v letech 1941-1945 se uskuteční 9. května. Oslavy budou probíhat také v dalších 28 ruských městech, uvádí se na Defenceblog.

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že do přehlídky budou zahrnuta obrněná vozidla Tajfun, raketové systémy s vícenásobným odpalováním Tornado-G namontované na vozidle Ural, raketové systémy Iskander, protiletadlové raketové systémy S-400 Triumf, robotické systémy Uran-9, mezikontinentální balistické raketové systémy Jars RS-24 a specializovaná vozidla pro technickou podporu a údržbu. Podle všech informací budou nad hlavami přihlížejících prolétávat ruské letouny ve formaci tvaru „Z“.

„Pásová vozidla budou do Moskvy přesunuta po železnici. Tanky T-34 a Armata, které se účastní vojenské přehlídky, budou během dnešní na dočasné stanoviště převezeny na nákladních automobilech,“ uvedlo ministerstvo. „V rámci přehlídky se uskuteční několik akcí. Celkem se na přípravách přehlídky na Rudém náměstí podílí 11 000 vojáků, 131 jednotek moderních zbraní a vojenské techniky a 77 letadel a vrtulníků,“ doplnilo informaci ruské ministerstvo obrany.

Podle zpráv z ministerstva obrany již proběhl první nácvik na polygonu Alabino. Další dvě noční zkoušky se budou konat 28. dubna a 4. května. Generální zkoušku budou ruské vojenské jednotky absolvovat 7. května. Samotná přehlídka proběhne na moskevském Rudém náměstí o dva dny později, tedy 9. května 2022. Vojenské přehlídce bude velet vrchní velitel ruské armády Oleg Saljukov.

„O účasti zahraničních hostů se teprve jedná,“ uvedl Dmitrij Peskov, mluvčí ruského prezidenta. Kdo ale rozhodně chybět nebude, je právě Vladimír Putin. Vzhledem k okolnostem spojeným s válkou na Ukrajině se dá očekávat, že bezpečnostní opatření budou mnohem přísnější než v uplynulých letech. Zejména právě v bezprostřední blízkosti ruského prezidenta..

Zdroj: defence-bolg.com