Ruské zázraky vojenské techniky, které se nehodí do války. Putinova výbava je pouze na přehlídku

V posledních několika letech Rusko hrdě předvedlo několik modelů moderních zbraní, které se podle samotných Rusů vyrovnaly nebo dokonce předčily špičkové konstrukce z celého světa, napsal server The Defense Post. Navíc se předpokládalo, že stovky nových transportérů, tanků a letadel dosáhnou operační připravenosti během několika let. Kolik z těchto prohlášení se ukázalo pravdivých?

Tank T-14 Armata

Tank, který byl odhalen během přehlídky vítězství v květnu 2015, měl přinést novou kvalitu ruským obrněným silám. Až dosud byly následující modely ruských tanků vývojem a vylepšením předchozí verze. Tank T-14 se s touto praxí rozcházel: místo evoluce měl být revolucí. Proto se Rusové místo další inkarnace tanku T-72 rozhodli pro konstrukci navrženou od základu.

V důsledku toho měl bezosádkovou věž a celou posádku ukrytou v dobře, jak tvrdili výrobci pancéřovaném trupu. Nový stroj se od tanků sovětského původu liší většími rozměry a hmotností, díky čemuž se podobá současným tankům vyráběným na Západě. Podle původních oznámení mělo Rusko do roku 2020 disponovat 2 300 tanky tohoto typu.

Zdá se však, že z ambiciózních plánů sešlo. Je pravděpodobné, že bylo vyrobeno pouze několik desítek kusů tohoto tanku. Tank T-14 Armata zůstávala dlouhá léta jen atrakcí pro přehlídky, nikoli bojovým vozidlem připraveným k operačnímu použití.

Letoun Su-57

Ruský víceúčelový letoun 5. generace zpočátku vzbudil velký zájem. Podle jeho tvůrců se mělo jednat o nejlepší letoun své třídy na světě, což v projevu plném obecností zdůraznil v roce 2019 i ruský vicepremiér Jurij Borisov. V praxi se ukázalo, že náklady na program rostou, zahraniční partneři ztrácejí zájem a superletadlo se potýká s řadou technických problémů. Nepomohlo ani široce medializované bojové použití letounu Su-57 v Sýrii.

Ruský program nadzvukových letounů je nyní hodnocen jako propagandistický výkřik, za kterým se skrývají technické nedostatky. Vliv na to mají mimo jiné názory indických odborníků, kteří měli možnost seznámit se s ruskou konstrukcí. Podle jejich názoru revoluční řešení, kterými se měl letoun Su-57 vyznačovat, fungují pouze v laboratoři.

BVP T-15 Armata

Těžké bojové vozidlo pěchoty T-15 je dalším zástupcem rodiny obrněných vozidel Armata. Má představovat novou kvalitu ve srovnání s dosud vyráběnými relativně lehkými bojovými vozidly pěchoty rodiny BVP. O vážnosti tvůrců vozidla s ohledem na bezpečnost svědčí jeho hmotnost (48 tun!), která je podobná hmotnosti moderních tanků.

Bojové vozidlo T-15 může být vybaveno jedním z nových zbraňových modulů. Patří mezi ně Kinžal, Bajkal nebo Bumerang, bezpilotní věže vybavené rychlopalnými kanóny (v závislosti na verzi 30 až 57 mm) a odpalovacími zařízeními protitankových řízených střel.

V roce 2019 byla oznámena rychlá výroba první série 100 nových vozidel. Do dnešního dne bylo pravděpodobně vyrobeno nejvýše 20 kusů a T-15 nebyl bojově používán.

BVP Kurganěc-25

Zástupce velké rodiny vozidel na podvozku Kurganěc je střední bojové vozidlo pěchoty. Vozidlo má být schopné plout a přepravovat až 8 výsadkových jednotek. Bylo postaveno na univerzálním pásovém podvozku, který má být podle Rusů základem pro celou rodinu bojových strojů. Podvozek se má stát základem mimo jiné pro velitelské vozidlo, stíhač tanků, vozidlo palebné podpory, průzkumné vozidlo nebo samohybnou houfnici.

Všechna tato prohlášení znějí velmi ambiciózně, ale po celá léta byla jen prohlášeními, jejichž realizace se v podmínkách ruského hospodářského kolapsu jeví jako nepravděpodobná. První transportéry měly být armádě dodány v roce 2019.

BMPT Terminator

Těžké bojové vozidlo Terminátor je konstrukce, která se vyvíjí od konce 20. století. Po dlouhé řadě prezentací a předváděcích akcí se Terminátor dočkal oficiální objednávky až v roce 2017. Teoreticky se jedná o velmi zajímavé vozidlo. Je to těžký, dobře pancéřovaný stroj, určený především k podpoře tanků v boji ve městě.

BMPT Terminator, postavený na podvozku tanku T-72, byl ruským jednotkám dodán ve velmi omezeném počtu, pravděpodobně pouze 9 kusů. Terminátory si objednal také Kazachstán a Alžírsko. Vozidlo již dostalo další modernizovanou verzi BMPT-72 Terminátor 2. Konstruktéři pracují také na stavbě takového vozidla na základě podvozku Armata.

Problém je v tom, že ačkoli si Rusové schopnosti Terminátoru pochvalují a vozidlo bylo testováno mimo jiné v Sýrii, nechybí názory, že – navzdory solidnímu pancéřování a výzbroji – jde o typ techniky s pochybnou použitelností na bojišti. Testem měla být válka na Ukrajině, ale zatím se ani ruská strana nechlubí svými úspěchy, ani Ukrajinci zničením nebo převzetím jednoho z vozidel tohoto typu.

Zdroj: thedefensepost.com