VIDEO: V Číně se zřítilo letadlo, co je zač?

Letadlo přepravující 132 osob včetně posádky se zřítilo a narazilo do svahu hory. Video obsahuje hororové záběry doutnajících trosek, píše deník The Sun.

Dopravní letadlo mířilo z Kunmingu do Guangzhou v Číně a vezlo 9 členů posádky a 123 cestujících. Televizní stanice CCTV uvedla, že k nehodě letadla China Eastern 737 došlo poblíž čínského města Wuzhou v okrese Teng. Dodala, že byli vysláni záchranáři. O počtech mrtvých a zraněných zatím není nic známo. Podle státních médií nehodu způsobil požár. Otřesné snímky ukazují velké kusy letadla rozptýlené po zemi s požárem v pozadí.

Letadlo China Eastern odletělo v 6:11 hodin středoevropského času. Data aplikace FlightRadar24 ukázala, že mělo přistát v 8:05 hodin. Sledování letu však skončilo v 6:22 hodin ve výšce 9 000 metrů s rychlostí 700 km/h. Letadlo přestalo vysílat data jihozápadně od čínského města Wuzhou. Webové stránky China Eastern Airlines byly později prezentovány černobíle, což letecké společnosti dělají v reakci na havárii jako projev úcty k předpokládaným obětem.

Letoun byl do China Eastern dodán od výrobce Boeing v červnu 2015 a létal přes šest let. Model 737-800, který v pondělí havaroval, má dobré bezpečnostní výsledky a je předchůdcem modelu 737 MAX, jenž byl po smrtelných nehodách v roce 2018 v Indonésii a v roce 2019 v Etiopii uzemněn v Číně na více než tři roky. Bezpečnostní rekord čínského leteckého průmyslu patřil za poslední desetiletí k nejlepším na světě.

Podle webu Aviation Safety Network, který eviduje letecké nehody a únosy, došlo k poslední smrtelné nehodě čínského tryskového letadla v roce 2010, kdy 44 z 96 lidí na palubě zahynulo. Regionální tryskové letadlo Embraer E-190 společnosti Henan Airlines havarovalo při přiblížení k letišti Yichun za nízké viditelnosti.

Zdroj: thesun.co.uk