VIDEO: Ruská „terminátorská“ bojová vozidla byla vyslána na frontu v Donbasu. Co jsou zač?

Ruská armáda údajně nasadila svou jedinou operační rotu bojových obrněných vozidel BMP-T Terminator na frontovou linii Donbasu, informoval web The Drive. I my jsme vás o tom již informovali, zde jsou však nová videa.

Britské ministerstvo obrany zaznamenalo rozmístění vozidel v aktualizaci brzy v neděli. Aktualizace uvedla, že přítomnost Terminátorů pravděpodobně naznačuje, že Centrální seskupení sil jsou součástí nejnovějšího útoku na Donbas. Některé ze stejných jednotek byly dříve zapojeny do nákladné neúspěšné ofenzívy na Kyjev. Přestože je vpředu nový systém, malý počet operačních vozidel Terminátor znamená, že pravděpodobně nebudou rozhodujícím faktorem ve válce. I když se ozýval rachot a sporadické důkazy nasvědčující jejich přesunu do předních linií, hodnocení ministerstva obrany je prvním oficiálním potvrzením těchto fám.

Video, údajně z oblasti východně od Popasny, ukazuje dvojici BMP-T mířících na západ ve městě Pervomajsk, přičemž další fotografie z neděle je zachycují spolu s vozidly VDV BMD-2 a BTR-D poblíž Severodoněcku. BMD-2 je sovětské obojživelné obrněné vozidlo určené pro přepravu menší skupiny výsadkářů. Jedná se o lehký stroj, který je většinou schopen shozu na padácích. Jedná se o modernizaci stroje BMD-1. Prototyp BMD-2 byl sestrojen roku 1983, sériově se začal vyrábět od roku 1985. A BTR-D je víceúčelový obojživelný výsadkový obrněný transportér vyvinutý Sovětským svazem v 70. letech 20. století a poprvé použitý v boji během sovětské invaze do Afghánistánu

BMP-T Terminátor vyrostl z ruských bojových zkušeností z válek v Čečensku, kde se husté městské prostředí stalo hřbitovem pro tradiční ruská obrněná vozidla a tanky s krátkou viditelností a úhly střelby často mimo dosah některých věží. Buď nezávisle, nebo jako podpora tanků, má BMP-T četné zbraňové systémy krátkého dosahu k rychlému potlačení nepřátelské pozice v širokých úhlech palby, zejména proti nepřátelům ve výškách ve vysokých budovách.

Přesouvání terminátorů do předních linií lze interpretovat mnoha způsoby. Velké ztráty ruských obrněnců a rozpad některých jeho nasazených jednotek nejsou žádným tajemstvím, stejně jako jejich zoufalství dosáhnout nějakého výrazného pokroku v již tak masivně okleštěné operaci na Ukrajině.

Zdroj: thedrive.com