Vědci vyvinuli inovativní lithium-iontovou baterii, kterou lze vytisknout na elastickou tkaninu

Tuto inovativní lithium-iontovou baterii vyvinutou výzkumníky z Korejského institutu vědy a technologie (KIST) lze ji vytisknout na elastickou tkaninu, jak informuje server Tech Xplore.

Umožnil to organický gel, který lze aplikovat na stávající pojivo namísto přidání materiálu, jako je guma, a tím usnadnit přenos iontů i upevnění aktivního materiálu elektrody. Tato baterie je také schopna integrovat stávající materiály lithium-iontových baterií, protože vykazují ideální hustotu skladování energie (~2,8 mWh/cm2) na podobné úrovni jako komerčně dostupné tvrdé lithium-iontové baterie při hnacím napětí 3,3 V nebo vyšším.

Když se zkombinují všechny součásti roztažitelné lithium-iontové baterie, mají mechanickou stabilitu, která jim umožňuje zachovat si výkon i po opakovaném natažení baterie 1 000krát nebo více. Budoucí aplikace počítají se zabudováním těchto baterií přímo do oděvů pro napájení nositelné elektroniky.

„Díky konstrukční a materiálové volnosti jsme úspěšně vyrobili několik typů roztažitelných lithium-iontových baterií, které spolehlivě fungují při různých deformacích roztažení s kapacitou a rychlostní schopností srovnatelnou s neroztažitelnou baterií přes 2.5 mWh cm–2 při teplotě 0,5 C, a to i za podmínek vysokého hmotnostního zatížení přes 10 mg cm–2, včetně stohované konfigurace, přímé integrace na obou stranách roztažitelné tkaniny a použití různých elektrodových materiálů a elektrolytů,“ uvedli vědci.

Zdroj: pubs.acs.org, techxplore.com, redakce