Vědci vyrobili textilní displej se senzory a úložištěm integrovaným přímo do tkaniny

Mezinárodní tým vědců pod vedením univerzity v Cambridge vyrobil 46palcový plně tkaný textilní displej s inteligentními senzory, sběrem energie a úložištěm integrovaným přímo do tkaniny, informovali na webu Tech Explorist.

Displej integruje aktivní elektronické, snímací, energetické a fotonické funkce. Tyto funkce jsou zabudovány do vláken a přízí. Tato vlákna a příze se vyrábějí průmyslovými postupy na bázi textilu.

Aby byla inteligentní technologie kompatibilní s tkaním, vědci pokryli jednotlivé komponenty vláken materiály, které mají velkou odolnost. Tento materiál dává vláknům mechanickou a elektrickou stabilitu. Některé komponenty na bázi vláken jsou opleteny, aby se zvýšila jejich spolehlivost a odolnost. Nakonec jsou všechny tyto komponenty spojeny pomocí vodivých lepidel a techniky laserového svařování.

Díky všem těmto technikám mohli vědci do velkého kusu tkané látky přidat více funkcí. Použili k tomu standardní, škálovatelné textilní výrobní postupy. Tkanina ve výsledku funguje jako displej, monitoruje různé vstupy nebo uchovává energii pro pozdější použití. Dokáže detekovat radiofrekvenční signály, dotyk, světlo a teplotu. Lze ji také srolovat.

Prototyp displeje otevírá cestu k aplikacím příští generace e-textilií v odvětvích, jako jsou inteligentní a energeticky úsporné budovy, které mohou generovat a ukládat vlastní energii, internet věcí (IoT), distribuované sítě senzorů a interaktivní displeje, které jsou po integraci s tkaninou flexibilní a nositelné.

Zdroj: techexplorist.com