Vědci úspěšně vyvinuli samoohřevný beton

Každoročně se státy, ve kterých v zimním období sněží, potýkají s problémem jménem namrzlá vozovka. Vědci nyní přišli s tím, že vyvinuli speciální beton, který sám rozmrzá, jak píše deník Heise.

Beton, který sám rozmrzá vyvinuly vědci z Drexelovy univerzity v Pensylvánii v USA. Vyrobili beton jednoduchou metodou, a to tak, že přidali do betonu parafín. Tento materiál totiž taje už při teplotě 5,5 stupně Celsia. Také efektivně absorbuje teplo ze svého okolí. Toto vše popsané pak umožní uchovat absorbovanou energii po jakoukoliv dlouhou dobu, a to bez ztrát. Jestliže teplota klesne pod bod tání, parafín ztuhne, ale zároveň uvolní teplo.

Vědci využili dvě metody při zavádění parafínu

Vědci během svého výzkumu vyzkoušeli dvě metody zavádění materiálu. V první metodě se vědci zaměřili na ponoření porézního kameniva přímo do tekutého parafínu před přidáním do betonu. V druhé metodě pak přidali parafín do naplněných mikrokapslí přímo do betonu

Během tohoto výzkumu v roce 2021 vyrobil tým betonové desky a nechal je vystavit povětrnostním vlivům. Tyto betonové desky byly celkem ve 32 mrazech a během výzkumu napadlo 5 sněhových nadílek. Aby byl výzkum prokazatelný, byly umístěny kamery a tepelné senzory u desek. A výsledek je velice pozitivní. Desky, které byly vyrobené podle první metody, udržely povrchovou teplotu až 13 stupňů po dobu deseti hodin od nástupu mrazu. Také to stačilo k roztátí několikacentimetrové vrstvy sněhové nadílky. Desky, které byly vytvořené druhou metodou, sice uvolňovaly teplo rychleji, ale udržely teplo jen o polovinu kratší dobu.

Výhodou tohoto betonu tedy bude nejen vyšší bezpečnost, ale také delší životnost vozovek.

Zdroj: Heise