Nové odhady počasí na zimu 2024/25: Meteorologové varují, čekají nás teplotní extrémy
Zima se blíží a s ní i nevyhnutelná otázka, jaké počasí nás letos čeká. Bude to další teplá zima jako ty předchozí, nebo se konečně dočkáme pořádné sněhové nadílky, to už meteorologové ví. Dle prvních odhadů to vypadá, že ani letos si zimy tolik neužijeme.
Zima – čas, kdy se příroda ukládá ke spánku a krajina se zahalí do bílé peřiny. Pro mnohé z nás je synonymem radosti, zábavy a sportovního vyžití. Děti dychtivě vyhlížejí první sněhové vločky, aby mohly vyrazit ven a pustit se do stavění sněhuláků či rozpoutat divoké koulovačky. Dospělí se těší, až nazují lyže a vyrazí na upravené svahy, nebo obují brusle a projedou se po zrcadlově lesklé hladině zamrzlých rybníků.
Sněhové nadílky jsou stále vzácnější a teploměry atakují rekordní hodnoty. Místo radovánek tak často přichází zklamání. Provozovatelé lyžařských areálů zoufale zapínají sněžná děla, jen aby mohli spustit vleky a nabídnout alespoň nějaké sjezdovky.
Minulé roky byly rekordně teplé
Zima 2019/2020 byla v Česku nejteplejší od roku 1961, s průměrnou teplotou 3,6 °C nad normálem. V Praze dokonce naměřili rekordních 17,4 °C! A zdaleka nešlo o výjimku. Zima 2020/2021 skončila s odchylkou +2,7 °C a loňská sezona 2023/2024 překonala vše s neuvěřitelnou odchylkou +3,3 °C.
Meteorologové bijí na poplach. Oteplování je realitou a zimy se mění před očima. Sněhová pokrývka mizí a na horách se lyžuje převážně na umělém sněhu. Děti už pomalu ani neví, jaké to je stavět sněhuláky.
Alarmující je i vývoj teplot v jednotlivých měsících. Prosinec 2023 byl o 2,9 °C teplejší než obvykle, leden si připsal +3,5 °C a únor dokonce rekordních +6,1 °C! Přitom ještě v 90. letech minulého století se teploty v zimě pohybovaly kolem normálu či lehce pod ním.
Klimatologové varují, že jde o důsledek globálního oteplování způsobeného lidskou činností. Emise skleníkových plynů narušují klimatický systém a vedou k růstu teplot po celém světě. Pokud se trend nezmění, čekají nás čím dál teplejší a bezesněžné zimy.
Zimu u nás ovlivňuje dění na celé planetě
Předpověď počasí na nadcházející zimu je vždy velkou neznámou, která zajímá nejen meteorology, ale i širokou veřejnost. Vše závisí na několika klíčových faktorech, které ovlivňují zimní počasí.
Jedním z nejvýznamnějších je tzv. polární vír. Tento mohutný proud studeného vzduchu krouží vysoko nad severním pólem a jeho síla určuje, zda k nám pronikne arktický vzduch. Pokud je polární vír silný, drží mrazivý vzduch daleko na severu. Jakmile ale zeslábne, otevírá se cesta ledovému vzduchu i do střední Evropy. A právě síla polárního víru bude letos podle meteorologů rozhodující pro charakter zimy.
Dalším důležitým faktorem je meridionální proudění. Tento jev způsobuje přenos vzduchu od severu k jihu a naopak. Pokud převládne severní proudění, můžeme očekávat vpády studeného vzduchu a ochlazení. Jižní proudění naopak přináší oteplení. Meridionální proudění je značně proměnlivé a může způsobit rychlé střídání teplých a studených období během zimy.
Očekávají se nové rekordy
Meteorologové očekávají, že nadcházející zima bude opět teplotně nadprůměrná. Podle dlouhodobých modelů by měly být průměrné teploty o 1 až 2 °C vyšší než je obvyklé. Nejvyšší teplotní odchylky se očekávají v prosinci a lednu, kdy by mohly padnout i nové teplotní rekordy. Mrazivé období se sice nevyhnou ani této zimě, ale budou spíše krátkodobá a méně intenzivní než v minulosti.
I když zima bude celkově teplejší, meteorologové varují před možnými prudkými teplotními výkyvy. Nebude tak výjimkou, když se teplé a deštivé dny budou rychle střídat s krátkými vpády arktického vzduchu.
Milovníci bílé nadílky asi nebudou spokojeni. Kvůli vyšším teplotám se očekává, že sněhové srážky budou v nižších polohách spíše vzácností. Pokud už sníh napadne, pravděpodobně rychle roztaje. Více sněhu by mělo být tradičně na horách, zejména v polohách nad 1000 m n. m. Nejvíce sněhových přeháněk meteorologové předpovídají na přelomu roku a pak v druhé polovině ledna a v únoru. Bez umělého zasněžování se však mnoho skiareálů neobejde.
Počasí se bude lišit region od regionu. Obecně teplejší by měla být zima na jižní Moravě, v Polabí a v Poohří. Chladněji bude tradičně na severu Čech a na Vysočině. Nejchladnější oblasti budou horské oblasti Krkonoš, Jeseníků, Šumavy a Beskyd, kde se očekává i nejvíce sněhových srážek. V rámci Evropy by měla být zima nejchladnější ve Skandinávii a v Pobaltí, zatímco nejteplejší by mělo být počasí na jihu kontinentu, zejména ve Středomoří.
Zdroj: vlasta.cz, dumazahrada.cz, denik.cz
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]