Vědci u Nového Zélandu objevili mládě přízračného žraloka. Je opravdu z naší planety?

Žraloci zvaní duchové jsou viděni velmi zřídka, protože obvykle žijí v hlubokých mořských vodách. Proto je také nález několikadenního mláděte velkou raritou. Bylo nalezeno u novozélandského Jižního ostrova.

Podle webu NewsSky, bylo mládě nalezeno v necelých 1200 metrech pod hladinou. Je to vzácný druh paryby a je příbuzný chimér a rejnoků. Žraloci duchové jsou málokdy viděni, protože žijí v největších hloubkách oceánu. Velkým překvapením pro vědce z Národního institutu pro výzkum vody a atmosféry (NIWA) bylo, že se hlubinný žralok musel narodit nedávno, protože jeho břicho bylo stále plné vaječného žloutku. Embrya těchto paryb se vyvíjejí ve vaječných kapslích položených na mořském dně a živí se žloutkem, dokud nejsou připraveny k vylíhnutí.

Vědci vědí o parybách velmi málo. Dospělý exemplář byl viděn jen asi 9 krát, takže o to je větší překvapení a přínos pro vědu, když bylo nalezeno mládě.

Tento hlubinný žralok má velice specifický zjev. Namísto kostí má chrupavky a vypadá jako by jeho tělo bylo pokryto množstvím jizev. Navíc má obrovské oči, které vypadají nadpozemsky.

Zdroj: news.sky.com