Vědci se snaží o ekologickou izolaci z rýžových slupek a novin

Přestože se zkoumají různá využití posklizňového odpadu z rýžových slupek, stále se většinou odpad spaluje, ukládá na skládky nebo v lepším případě kompostuje. Brzy však bude možné rýžové slupky kombinovat s vyřazenými novinami a vytvořit tak ekologickou izolaci, píše portál Newatlas.

Běžně používané izolační materiály, jako jsou skleněná vlákna a pěnový polystyren, se vyrábějí z nepříliš ekologických pryskyřic na bázi ropy. Z tohoto důvodu se různé skupiny začaly zabývat ekologičtějšími alternativami. Pokud tyto alternativy využívají materiály, které by jinak byly jen vyhozeny na skládku, tím lépe.

Tým vědců z Panamské technologické univerzity (Universidad Tecnológica de Panamá) pod vedením dokora Nacarího Marína Calva nedávno zaměřil svou pozornost na rýžové slupky, které se ve velkém množství produkují na panamském venkově. Stejně jako ve většině ostatních zemí je i v Panamě k recyklaci snadno dostupné množství starých novin.

Při výrobě izolace začali výzkumníci drcením slupek a novin a následně z nich extrahovali celulózu. Následně byly slupky a celulóza smíchány s lepidlem (jako pojivo) a boraxem (pro odolnost proti ohni a plísním) ve třech různých poměrech.

Bylo zjištěno, že všechny tři poměry poskytují hodnoty k (schopnost vést teplo), pevnosti v tahu (schopnost natahovat se bez porušení) a pevnosti v tlaku (schopnost odolávat stlačování) odpovídající hodnotám jiných přírodních a recyklovaných izolačních materiálů.

Další výzkum se zaměří na vyhodnocení rychlosti degradace izolace za různých podmínek a na to, jak dobře skutečně zabraňuje úniku tepla z domů. Vědci budou také zkoumat její využití v dalších aplikacích, jako jsou stavební panely a udržitelné obaly.

Zdroj: Newatlas