Vědci přečetli myšlenky. Rekonstruovali obrazy z myšího mozku na základě mozkových vln

Obrovský rozvoj vědy a zejména umělé inteligence. Odborníci rekonstruovali obrazy z mozku myši, které přehráli film. Výsledek předčil jejich očekávání a je mimořádně přesný. Bude brzy možné číst myšlenky?

Nástroj pro rekonstrukci obrazů na základě mozkových vln zpracovaných umělou inteligencí vyvinul výzkumný tým ze švýcarského institutu Ecole Polytechnique Federale de Lausanne. Působivá je nejen přesnost algoritmu, ale také skutečnost, že vše probíhá v reálném čase, jak píše server Gizmodo. Myš podrobenou experimentu můžete vidět na videu níže.

Algoritmus CEBRA byl vycvičen analýzou mozkových vln, které proudily při prohlížení konkrétních obrázků. Na jejich základě algoritmus dokázal předpovědět a reprodukovat klip, který hlodavec sledoval. Hovorově řečeno – ano, počítačový program přečetl myšlenky zvířete o tom, co vidělo.

Záběry z videa a obraz reprodukovaný programem CEBRA jsou téměř identické. Elektrody v mozku myši měřící intenzitu a charakter mozkových vln fungovaly bezchybně. Je těžké uvěřit, že věda právě dosáhla úrovně toho, co jsme dříve znali jen ze sci-fi filmů. Tohle už není fantazie nebo vize, ale realita.

Zajímavé je, že to není poprvé, co vědci rekonstruují obrazy na základě mozkových vln. V dubnu 2023 použili japonští vědci generativní neuronovou síť Stable Diffusion k vizualizaci myšlenek ve vysokém rozlišení. K tomu se přidávají vědci z nizozemské Radboudovy univerzity, kteří vyvinuli technologii pro převod myšlenek do obrazů. Budoucnost je tady.

Zdroj: redakce, gizmodo.com