Válka na Ukrajině inspiruje US Army. Na svém cvičení se připravuje na „ruský“ způsob boje

V prašné kalifornské poušti využívají cvičitelé americké armády poznatky z ruské války proti Ukrajině. Způsob boje Ruska proti ukrajinskému lidu inspiruje americkou armádu k tomu, aby byla lépe připravena na případný střet s Ruskem nebo Čínou, uvádí se na serveru Military.

Asi 4 500 vojáků z 2. brigády 1. jezdecké divize, která sídlí ve Fort Hoodu v Texasu, se nachází v rozsáhlém pouštním výcvikovém prostoru ve Fort Irwin v Kalifornii. Zde budou dva týdny bojovat proti rezidentnímu 11. obrněnému jezdeckému pluku NTC, který vystupuje jako fiktivní nepřátelská armáda. Vojáci z tohoto pluku, známého jako Blackhorse, jsou rozmístěni ve smyšleném městě Ujen a jeho okolí. Představitelé nepřátelských rolí na cvičení v americkém Národním výcvikovém centru mluví rusky. Po vzoru ruské armády i oni používají nepřetržitý proud příspěvků na sociálních sítích, aby vznesly falešná obvinění proti americké brigádě.

V příštích týdnech se plánovaný scénář výcviku pro další přicházející brigádu zaměří na to, jak bojovat s nepřítelem, který je ochoten zničit město raketovou palbou, aby ho dobyl. „Myslím, že celá armáda se dívá na to, co se děje na Ukrajině, a snaží se poučit,“ řekla armádní tajemnice Christine Wormuthová. Tato ponaučení, podle ní, sahají od problémů s ruským vybavením a logistikou až po komunikaci a využívání internetu. „Rusko-ukrajinská zkušenost je pro naši armádu velmi silnou ilustrací toho, jak důležitá bude v potencionálním budoucím boji informační oblast,“ řekla Wormuthová.

V provizorním městečku bojují nepřátelské rusky mluvící síly všemi prostředky, včetně propagandy. Fiktivní nepřátelští vojáci mají připravené telefony, aby mohli natáčet a rychle zveřejňovat své záběry na sociálních sítích a překrucovat skutečnost. Mají totiž v úmyslu vykreslit „americké“ vojenské jednotky v co nejhorším světle.

Na Ukrajině je možné čerpat také se selhání ruských vojenských sil. Američtí představitelé opakovaně upozorňovali na to, že při počátečním víceúrovňovém útoku Ruska velitelé důsledně selhávali při zajišťování leteckých úderů a podpory svých pozemních jednotek, které potřebovali k přesunu do klíčových měst, jako je Kyjev. Toto selhání vedlo k tomu, že ruské jednotky bombardovaly města z okrajových částí, zasahovaly nemocnice, obytné domy a další stavby a zabíjely civilisty.

Americké velení se soustředí na to, jak bojovat proti protivníkovi, který je ochoten ničit infrastrukturu, protože si myslí, že právě tak budou bojovat potencionální protivníci. Chtějí být připraveni na boj ve městech, které protivník nevybíravě ostřeluje raketami.

Armádní tajemnice Christine Wormuthová sdělila, že válka na Ukrajině je také inspirací v oblasti modernizace vojenských technologií. „Když sledujeme, co se nyní děje s Rusy, je pro nás poučné přemýšlet o tom, co je z hlediska modernizace správné,“ řekla s tím, že některé americké tanky jsou velmi těžké a terén v Evropě je blátivější, ne jako tvrdý písek v poušti. „Armáda musí určit, jaká je správná rovnováha mezi mobilitou tanku, schopností tanku útočit a přežít. Když ho chcete udělat mobilnější, uděláte ho lehčí, ale tím se sníží jeho schopnost přežít. A tak se musíte rozhodnout, kde budete riskovat,“ dodává Wormuthová.

Zdroj: military.com