V USA má být postaveno město budoucnosti za 400 miliard dolarů

Má to být skutečný ráj na Zemi, který bude měřítkem pro budoucí generace. V USA se rozjíždí mimořádně ambiciózní iniciativa na vybudování futuristického města v poušti, které bude využívat nejmodernější technologická řešení. Náklady na takovou vizi činí nejméně 400 miliard dolarů, uvádí CNN.

Telos není prvním projektem města budoucnosti, ale je zdaleka nejambicióznějším počinem svého druhu. Dohlíží na něj miliardář Marc Lore, který sní o futuristické soběstačné metropoli, v níž bude časem žít 5 milionů lidí. Telosa má „nastavit nový standard městského bydlení, pomoci obyvatelům realizovat jejich potenciál a stát se majákem pro budoucí generace“.

Město bude postaveno prakticky od nuly na ploše 150 000 akrů v poušti a mělo by se vyznačovat ekologickou architekturou, vodním systémem odolným proti suchu a výrobou elektřiny z obnovitelných zdrojů. Město bude také navrženo tak, aby obyvatelé mohli dojíždět do práce nebo do školy do 15 minut.

V současné době se hledá místo pro tuto metropoli, na jejíž návrh dohlíží architektonická kancelář Bjarke Ingels Group. Jedná se o stejnou skupinu, která pro Toyotu navrhla futuristické město Woven City. V ulicích Telosu bude také zakázán vjezd vozidel na fosilní paliva a v centru metropole bude stát jako symbol města nejmodernější věž Equitism Tower s obrovskou vodní nádrží a fotovoltaickou farmou na střeše.

Kromě celé řady moderních řešení nabídne Telosa také „nový model společnosti“ založený na transparentním řízení za účasti samotných obyvatel, kteří budou mít hmatatelný vliv na politiku a rozpočet města. Obyvatelé budou mít dokonce částečný vlastnický podíl na území, kde bude metropole postavena.

Realizace této vize však nebude levná. Celkové náklady na projekt Telos mají činit více než 400 miliard dolarů a první fáze tohoto plánu, která zahrnuje výstavbu města pro 50 000 lidí na 1 500 akrech, má stát 25 miliard dolarů. Cílový počet 5 milionů obyvatel má být dosažen do 40 let, přičemž první obyvatelé by se měli v Telosu ubytovat do roku 2030.

Zdroj: CNN