V kolik hodin v sobotu vstáváte? Podle studie lze podle toho poznat výši IQ
O tom, jak jiní lidé vnímají naši inteligenci, rozhoduje nejen náš hlas, chování nebo celkový vzhled. Rozhodovat o tom může i čas, ve který o víkendu vstáváme z postele. Úspěšní a inteligentní lidé totiž podle jisté studie vstávají brzo ráno, zacvičí si a mají svůj program do nejmenšího detailu naplánovaný.
Podle magazínu Forbes, který detailně analyzoval různé úspěšné osoby, je známkou inteligence hlavně to, že dokážeme ráno bez problému vstát z postele a fungovat. Inteligentní lidé totiž údajně milují brzké vstávání, a nevadí jim budíček v šest ráno ani v sobotu, kdy si většina pracujících po náročném pracovním týdnu ráda schrupne o něco déle.
Člověk, který se pyšní vysokou inteligencí, vyskočí z postele čilý, vyspaný a rovnou si to zamíří ke cvičící podložce. Poté si užije dobrou snídani, během které si naplánuje celý svůj den. Ano, takto se prý pozná inteligentní jedinec.
Vstávají dříve, protože si chtějí užít čas pro sebe
Rodiče malých dětí, ale i lidé workoholici moc dobře vědí, že pokud si ráno přivstanou, užijí si čas sami pro sebe. Děti ještě spí, dveře našeho pracoviště jsou zavřené a my si můžeme dopřát alespoň hodinku klidu, než nastane ten známý každodenní zmatek a shon. Spisovatel Robin S. Sharma ve své knize Klub ranních vítězů uvádí, že právě po ránu nám to nejvíce pálí. Jsme kreativní, svěží a dokážeme se soustředit na důležité věci. Postupem dne pak naše pozornost klesá. I to, že si dokážeme ráno užít sami pro sebe, dokazuje, že přemýšlíme a smýšlíme efektivně.

Inteligentní a úspěšní lidé vstávají dobrovolně už ve čtyři ráno
Říká se: Ranní ptáče, dál doskáče. Jistě s námi souhlasíte, že je to pravdivé tvrzení. Můžeme se podívat na několik světově proslulých a uznávaných lidí. Všichni tito lidé vstávají dokonce už ve čtyři ráno, protože vědí, že toho za svůj den stihnou více. Například Tim Cook, šéf technologického gigantu Apple, vstává každý den ve tři čtvrtě na čtyři ráno a hodinu vyřizuje emaily. Pak si jde zacvičit a následně zamíří do kavárny, kde vyřizuje další emaily. Až potom všem jde teprve do kanceláře. Jeff Immelt, šéf nadnárodního koncernu General Electric má budíček nastaven na půl šestou a po probuzení si ihned zacvičí. Během kardiotréninku si čte noviny a sleduje televizní stanici CNBC. Pyšní se tím, že už 24 let pracuje sto hodin týdně.
Odborníci skutečně radí, abychom vstávali dříve, a je jedno, jestli je čtvrtek nebo sobota. Naše zdraví nám tím poděkuje. Podle časopisu Psychiatrie JAMA existuje u lidí, kteří vstávají brzy ráno, daleko menší riziko depresí. Tím, že budeme vstávat třeba i o hodinu dřív než jsme zvyklí, bude to mít velmi pozitivní účinek na naše psychické zdraví. Zvyknout si na ranní vstávání jde postupně. Každý den si nastavme budík o 15 minut dřív než obvykle.

Menší sklon k prokrastinaci
Výzkum publikovaný v časopise Emotion skutečně odhalil, že lidé, kteří se probouzejí dřív, mají optimističtější den. Dokážou si udržet vysokou úroveň produktivity a mají menší sklon k prokrastinaci. Přestože spíše méně experimentují s nekonvenčními nápady a nemají moc rádi změny, jejich důslednost a pevná vůle mohou být cenné ukazatele inteligence. Brzké vstávání je tak opravdu jedním ze znaků toho, jak moc jste inteligentní.
Mezi další znaky vysoké inteligence patří i to, že se dokážete pevně držet daného plánu. Dokážete ovládat své emoce, hodně čtete a nebojíte se dělat chyby. Také moc dobře víte, jak je důležitý odpočinek a pravidelné cvičení.