USA ve snaze čelit Rusku testují sci-fi hypersonickou střelu, která letí pětinásobnou rychlostí zvuku

Americká armáda úspěšně otestovala prototyp hypersonické rakety, která dokáže letět pětinásobnou rychlostí zvuku, píše web The Sun.

Tvrdí to Agentura pro pokročilé obranné výzkumné projekty (DARPA), která testovala hypersonickou střelu společnosti Lockheed Martin. Dotyčná zbraň se nazývá Hypersonic Air-breathing Weapon Concept (HAWC). Jedná se o druhý úspěšný letový test tohoto prostředku v rámci tohoto projektu.

Na podobných hypersonických střelách údajně pracuje také Rusko, které tvrdí, že jednu úspěšně otestovalo v loňském roce.

Hypersonické střely mohou dosáhnout více než pětinásobku rychlosti zvuku a na této superrychlé a ničivé vojenské technice pracuje spousta dalších zemí.

Putin však uvedl, že jeho raketa Zircon bude schopna letět devítinásobnou rychlostí zvuku na vzdálenost 1000 kilometrů. Hypersonická střela je určena k vyzbrojení lodí a ponorek. Do služby by mohla vstoupit již v letošním roce.

Spojené státy neprozradily, kdy by jejich hypersonická střela mohla být uvedena do reálného provozu, ale nedávné testy vyzdvihly jako významný milník.

„HAWC je v současné době ve fázi vývoje. Stále analyzujeme údaje z letových zkoušek, ale jsme přesvědčeni, že poskytneme americkým vzdušným silám a námořnictvu vynikající možnosti, jak diverzifikovat technologie dostupné pro jejich budoucí mise. Tento letový test HAWC společnosti Lockheed Martin úspěšně demonstroval druhý design, který umožní našim bojovníkům konkurenčně si vybrat ty správné schopnosti pro ovládnutí bojiště,“ uvedl Andrew Knoedler, programový manažer HAWC pro kancelář taktických technologií agentury DARPA.

Zbraň údajně dosáhla výšky přes 20 kilometrů a uletěla více než 555 kilometrů.

Zdroj: the-sun.com