Ukrajinský odstřelovač, který loví Rusy používá toto monstrum. Trefí cíl na 1,5 km

Ukrajinští odstřelovači jsou poměrně často k vidění s odstřelovací puškou Snipex Alligator, která střílí silnějším nábojem než Barrett M107. Vysvětlíme vám možnosti této jedné z nejvýkonnějších pušek na světě.

Na záběrech níže vidíme ukrajinského odstřelovače, který střílí na Rusy z pozice odstřelovače. Můžete si zde všimnout, že v souladu s uměním tlumená hlaveň pušky nevystupuje mimo obrysy úkrytu a zajímavé je, že dřevěná stříška umožňuje skrýt kouř vznikající při výstřelu.

Pušky Snipex Aligator byly přijaty do výzbroje Ozbrojených sil Ukrajiny (SZU) na konci roku 2020 a od tohoto roku jsou standardní protitankovou puškou Ukrajinců, schopnou napadat i obrněné cíle z rodiny transportérů BTR nebo bojových vozidel pěchoty BMP z boku, jak píše server Coffee or Die.

Snipex Aligator – jedna z nejvýkonnějších pušek na světě

Puška Snipex Aligator je opakovací konstrukce poháněná pětihlavňovým zásobníkem, zabudovaným v ráži 14,5×114 mm. Je to náboj, který pamatuje ještě období druhé světové války, kdy byl používán v protitankové pušce PTRD a samonabíjecí pušce PTRS a později byl použit ve velkorážových kulometech KPW, které plnily funkci protivzdušné obrany.

Jedná se o mnohem výkonnější náboj než náboj 12,7×99 mm NATO 12,7×99 mm používaný v pušce Barrett M107 a podobné nebo lepší průbojné schopnosti může nabídnout pouze specializované střelivo SLAP.

Snipex Alligator 14,5×114 mm

Náboj Snipex Aligator ráže 14,5×114 mm je schopen účinně zasáhnout cíle na vzdálenost 2 km s maximálním dostřelem 7 km. Účinný dostřel by mohl být větší, ale přesnější odstřelovačská munice této ráže v současnosti chybí. Puška je schopna bojovat s širokou škálou cílů, od obrněných vozidel na vzdálenost od několika set metrů do 1,5 km (v závislosti na pancéřování cíle) přes zařízení, jako jsou generátory, radarové antény, až po vojáky nesoucí i nejlepší balistické desky na světě, jak píše server Popular Mechanics.

Například střela s ocelovým jádrem z náboje B-32 vystřelená z Aligatoru s výstupní rychlostí téměř 980 m/s umožňuje prorazit 30mm pancéřovou ocelovou desku nastavenou pod úhlem 90 stupňů na vzdálenost 500 m. K dispozici je i vzácnější střelivo BS-41. To obsahuje střelu, jejíž jádro střely je vyrobeno z wolframu, což se projevuje ještě lepšími výkony.

Výkon má však svou cenu, neboť puška váží celých 25 kg a na délku měří 2 m, z čehož 1,2 m tvoří hlaveň zakončená velmi účinnou výmetnou brzdou. Na záběrech je vidět, že puška má namontovaný masivní tlumič hluku. Ten vzhledem k nadzvukové rychlosti střely příliš netlumí, ale výrazně tlumí světelnou stopu výstřelu.

Kromě toho má puška pro minimalizaci mohutného zpětného rázu zabudovaný tlumič, který mimo jiné využívá zatahování hlavňové sestavy ráže 7 mm. Pro snadnou přepravu lze však pušku rozložit na dvě části, které se vejdou do 127 cm dlouhého kufru.

Zdroj: redakce, coffeeordie.com, popularmechanics.com