Ukrajinský dron našel hřbitov tanků u ruských hranic. Jaké tanky Rusové odstavili?

V září letošního roku vletěl ukrajinský průzkumný dron na ruské území a pořídil záběry stovek poškozených tanků, houfnic a bojových vozidel pěchoty, které byly poškozeny během konfliktu, jenž začal na začátku tohoto roku, jak uvádí server Interesting Engineering.

Ukrajinská armáda používala drony po celou dobu konfliktu, aby veřejnost upozornila na skutečný stav v terénu. V prvních dnech konfliktu, kdy Rusko tvrdilo, že jeho útoky probíhají podle plánu, ukrajinské drony ukazovaly, jak ukrajinské tanky přepadávají ruské konvoje, které se pohybují směrem k hlavnímu městu Ukrajiny.

Ukrajina také zveřejnila záběry z dronů, jak ničivé byly její dělostřelecké útoky pro ruské základny.

Záběry z dronu ukazují rozsah ruských škod

Když konflikt na Ukrajině v únoru začal, měli Rusové skutečně převahu. S přibývajícími měsíci se však ukrajinský odpor změnil v útok, protože se snaží vytlačit ruské síly z území, která tyto síly obsadily.

Rovnováha konfliktu se v posledních několika měsících pomalu, ale jistě mění. Rusko v tomto konfliktu přišlo o své moderní stíhačky, tanky a moduly elektronického boje, rozsah škod je viditelný pouze prostřednictvím těchto záběrů.

Ukrajinský dron Leleka-100 vletěl na ruské území a našel tento hřbitov vojenské techniky ve městě Birjuch v Belgorodské oblasti, necelých sedm kilometrů od Charkova na Ukrajině. Je možné, že Rusové z těchto vozidel zachraňují použitelné díly a používají je k opravě dalších tanků.

O kolik bojových vozidel Rusko přišlo?

Nedávno jsme psali o ruských ztrátách. Místo v Birjuchu není první takovou lokalitou nalezenou ukrajinským dronem. Ve skutečnosti jiná průzkumná mise Leleka provedená dříve v dubnu odhalila takové místo v obci Golovčino, zatímco další bylo hlášeno u Džankoje na okupovaném Krymu.

Ještě před invazí byla taková místa hlášena na ruské straně hranice. Vzhledem k tomu, že se ukrajinské i ruské počty zásahů značně liší, jsou informace z veřejných zdrojů nejbližší, které můžeme získat pro odhad počtu bojových vozidel, o něž Rusko během tohoto konfliktu přišlo.

Jednou z takových stránek dokumentujících tyto události je web Oryx Blog, který tvrdí, že ruský počet ztracených vozidel zatím přesahuje 8 000. To zahrnuje 1 505 tanků a 1 757 bojových vozidel pěchoty. Tato čísla zahrnují jak těžce poškozená a zničená vozidla, tak i ta, která byla ukořistěna a jednoho dne by se mohla objevit v ulicích jako relikvie z historie.

Zdroj: redakce, interestingengineering.com, oryxspioenkop.com