Ukrajinské tanky Abrams dostanou extra pancířovou ochranu, díky které budou snadněji odolávat protitankové munici

Ukrajinští vojáci doplňují své hlavní bojové tanky M1A1SA Abrams o dodatečnou ochranu v podobě výbušného pancíře. Obaly plněné výbušninami by mohly pomoci tankům odolávat stále modernější protitankové munici, píše server Defence blog.

Vojáci začali montovat sadu ARAT (Abrams Reactive Armor Tile) na nedávno obdržené tanky. ARAT je součást sady pro přežití v tankových městech, která byla na tanky Abrams montována během nasazení na Blízkém východě.

Skládá se ze sady dvou typů reaktivních pancéřových dlaždic. Existuje čtvercová krabice, která se nazývá M19 (podobná na Ukrajině), a pak ta, která vypadá jako terakotová dlaždice, což je M32.

Použití ARAT umožní tankům manévrovatelnost a operativnost, kterou budou potřebovat v zelenějších oblastech.

Nová generace výzbroje

Původní verze tanku M1 Abrams byla poprvé představena V roce 1978. Od té doby prošel tento tank několika významnými změnami, které se týkaly výzbroje, pancéřování a elektronických systémů.

Na podzim byla představena verze M1E3 Abrams, nejnovější verze amerického bitevního tanku. Jde o technologický skvost, který zcela změnil dynamiku moderního bojiště. Tento tank kombinuje vysokou palebnou sílu, obratnost a obranné mechanismy na úrovni, jaká nebyla dosud k vidění. Namísto tradičního zvyšování jeho bojových schopností za cenu zvýšení hmotnosti, se armáda rozhodla upřednostnit snižování jeho „logistické stopy.“

Jednou z klíčových výzev, kterým čelí tank Abrams, je jeho logistická náročnost. Předchozí verze, M1A2SEPv2, vážila 71,2 tuny a měla vysokou spotřebu paliva. Nový model by měl snížit tuto hmotnost na 60 tun a zároveň snížit spotřebu paliva na polovinu. To by mělo zjednodušit přepravu, údržbu a provoz tanku, což je klíčové pro jeho efektivní nasazení.

Zdroj: Defence blog