Ukrajinci už míří za hranice. Špionážní letoun UJ-22 spadl u Moskvy

S odvoláním na slova gubernátora Moskevské oblasti Andreje Vorobjova se bezpilotní letoun zřítil poblíž distribuční stanice zemního plynu asi 110 km od Moskvy. Objevující se zprávy naznačují, že se mohlo jednat o ukrajinský bezpilotní letoun UJ-22 „Airborne“, jak píše server Mil. Vysvětlujeme, co je to za stroj a jaké jsou jeho schopnosti.

Na internetu se objeevily snímky bezpilotního dronu nalezeného jihovýchodně od Moskvy. Mohlo by se jednat o pozůstatky ukrajinského dronu UJ-22 ‚Airborne‘. Pokud by se ukázalo, že je to pravda, znamenalo by to, že dron vypuštěný z ukrajinského území urazil více než 600 km. Tuto informaci Kyjev zatím oficiálně nepotvrdil. Stroj s největší pravděpodobností spadl kvůli tomu, že mu došlo palivo nebo se zamotal do větví a poškodil křídlo.

Bezpilotní letouny UJ-22 ‚Airborne‘ jsou víceúčelové bezpilotní systémy, které mohou operovat v kteroukoli denní či roční dobu bez ohledu na převládající povětrnostní podmínky. Jeho vývojáři, ukrajinská společnost UKRJET, ujišťují, že bezpilotní letoun může „plnit zpravodajské, pátrací a záchranné úkoly v zájmu armády, policie a záchranných služeb“.

Letoun UJ-22 „Airborne“ zahrnuje dron, pozemní řídicí stanici, sledovací anténní systém, sadu nástrojů a příslušenství pro náhradní díly a také speciální kontejner pro bezpečnou přepravu zařízení. Vojenský tovární servis upozorňuje, že dron má konvenční konstrukci – s kolovým pevným podvozkem, třílistou vrtulí a dvoulistou jednolistou ocasní plochou v zadní části, jak uvádí server Military Factory.

UJ-22 „Airborne“ může létat maximální rychlostí 160 km/h a v maximální výšce 6 000 m. Má dolet řízeného letu 100 km a autonomní dolet až 800 km. Podle společnosti UKRJET je dron schopen nepřetržitého provozu po dobu sedmi hodin a funguje i při extrémních teplotách (od -40 °C do až 50 °C). Byl uzpůsoben k přepravě nákladu o hmotnosti 20 kg. K obsluze celého systému jsou obvykle zapotřebí čtyři lidé.

Zdroj: redakce, mil.in.ua, militaryfactory.com