Ukrajinci to znovu dokázali. Zničili hlavní tank Rusů „Vladimir“. Co na něj použili?

Ukrajinská 128. zakarpatská samostatná horská brigáda, která úspěšně působí na frontě, zničila další základní tank T-90 „Vladimir“, píše server Mil. Tento stroj je jedním z nejmodernějších v ruské armádě.

Stíhači jednotky Aerorozvidka zničili ruský tank T-90 Vladimir. Není to poprvé, co ukrajinská brigáda připravila Rusy o jejich špičkový tank.

Naše stíhačky zničily ruský tank Т-90″ Vladimir“ jižním směrem fronty. Jeho cena je 2,5-3,5 milionu dolarů. Pracujeme a nadále vyhráváme! “říká velitel jednotky ve videu (viz níže).

Za zvláštní pozornost stojí skutečnost, že stroje tohoto typu byly před válkou hojně propagovány Kremlem a během ruské výstavy Expo Arms 2011 si Vladimir Putin osobně prohlédl interiér tehdejšího prototypu verze T-90MS. Co víme o schopnostech těchto tanků?

T-90 „Vladimir“ – oko Kremlu

První T-90 si ještě pamatují 90. léta. Od té doby prošly mnoha modernizacemi a staly se jedním z hlavních tanků ruské armády. Za výrobu těchto konstrukcí je zodpovědná společnost Urałwagonzawod.

Rusové dosud vyrobili přibližně 1 600 kusů T-90. Název „Vladimir“ se vztahuje k sériové variantě T-90A, která je armádě dodávána od roku 2005. Podle odhadů se Rusku dosud podařilo vyrobit přibližně 400 vozidel této verze. T-90A dosahuje rychlosti až 65 km/h a jeho maximální dojezd je 650 km. Jedná se o základní tank třetí generace, který vznikl modernizací tanku Т-72B.

Název „Vladimir“ odkazuje na designéra Vladimira Potkinova. T-90 je nyní považován za nejmodernější tank ve výzbroji ruských pozemních a námořních pěších sil. Přestože byl několikrát modernizován, je stále vyzbrojen hladkým kanónem 2A46 ráže 125 mm. T-90 má také kulomety ráže 7,62 mm a 12,7 mm.

Tanky tohoto typu jsou také standardně vybaveny systémem aktivní ochrany TSzU-1-7 Sztora, který snižuje pravděpodobnost zásahu vozidla protitankovými střelami. V závislosti na verzi jsou T-90 poháněny motory V-84MS o výkonu 840 koní, 1000 koní nebo 1250 koní.

Na veletrhu Army 2021 byla představena varianta T-90M Proryv-3 s přídavným optoelektronickým systémem. Rusové tvrdí, že toto řešení umožňuje posádce odhalit cíle skryté za linií horizontu.

T-90 mají třístupňový systém ochrany: kompozitní pancíř, reaktivní pancíř Kontakt-5 a výše zmíněný komplet Shtora. Moderní ruský tank je také vybaven automatickým protipožárním systémem a systémem NBC (ochrana proti jaderným, biologickým a chemickým zbraním).

Zdroj: mil.in.ua, Wikipedia