Ukrajinci rozebrali ruskou raketu. Rusko sestrojilo novou verzi rakety Kh-101 s až dvojnásobnou hmotností oproti předchozí variantě

Ruská federace provedla modernizaci jedné z nejnovějších raket ze svého současného arzenálu, a to rakety Kh-101. Nakonec se jeden z těchto návrhů dostal do rukou Ukrajinců a tamní armáda se mohla na vlastní oči přesvědčit, jaké změny Rusové provedli. Zároveň to bylo poprvé, co obránci tuto modernizaci viděli.

Rusové opět modernizovali řízenou střelu Kh-101, píše web Defense Express, který přišel s analýzami jedné ze střel tohoto typu nalezené na Ukrajině. V čem zmíněná změna spočívá? Obecně řečeno, armáda Ruské federace sestrojila novou verzi rakety Kh-101 s hmotností bojové hlavice až dvojnásobnou oproti předchozí variantě.

Vojenské konstrukční kanceláře nezvýšily hmotnost rakety modernizací jediné bojové hlavice. Ve skutečnosti modernizace spočívá v zařazení dvou samostatných hlavic, které mají dohromady hmotnost 800 kg (před změnami 400 kg).

Modernizovaná střela Ch-101

Modernizace střely Kh-101 umožnila výrazně zvýšit její útočné schopnosti. Dalším důležitým faktem je, že Rusové nejen zdvojili bojovou hlavici v raketě, ale také změnili její charakteristiky. Oproti první hlavici se liší přítomností průbojných prvků ve tvaru krychle.

Krychlové prvky v bojové hlavici jsou konstrukce používané v protiletadlových střelách a jejich úkolem je zajistit plošné poškození. Na frontě se to projevuje zvýšením poškození mezi obrněnými vozidly a infrastrukturou, na které modernizovaná Kh-101 útočí, ale také zvýšením smrtící účinnosti mezi živou silou pokrytou palebným polem střely.

Zdokonalení ruské Kh-101 v žádném případě nejde ruku v ruce se zvýšením jejího doletu. Zatímco zlepšení zbraně z hlediska útočných schopností je nepopiratelné, negativní dopad změn se týká i doletu munice. V základní variantě se dolet Kh-101 odhaduje na zhruba 4 500 km, i když podle mnoha zdrojů je to až 5 500 km. Modernizace tento údaj snižuje na polovinu, tedy na 2 250 km.

To je sice poměrně velké omezení. Na frontě na Ukrajině však není podstatné. V případě odpálení tohoto typu zbraně v Saratovské oblasti by modernizovaný Kh-101 měl stále dostatek manévrovacího prostoru ve vzduchu, jakmile by dosáhl svého cíle nad Lvovem.

Zdroj: redakce, en.defence-ua.com, Wikipedia