Ukrajinci přichází s novým trumfem. Skluzné bomby GBU-39 SDB jsou vybaveny GPS a prorazí betonové kryty

Ukrajinské letectvo vstoupilo do nové éry přesnosti a síly díky americkým řízeným bombám GBU-39, které nyní používají na postsovětských letadlech. Tyto zbraně, s účinností kolem 90 %, představují technologický skok, který umožňuje Ukrajincům podnikat cílené útoky na ruské pozice s minimální chybovostí, píše portál TechWP.

Technologický průlom

Ukrajinci upravili své stíhačky MiG-29, aby mohly nést a odpalovat GBU-39. Tato modernizace, která zahrnovala sofistikovanou integraci západní munice do sovětských strojů, byla donedávna považována za nemožnou. Nyní jsou tyto bomby viděny na internetu, zavěšené na pylonech ukrajinských letounů, připravené zasáhnout klíčové cíle.

Výhody GBU-39

GBU-39, známé také jako SDB (Small Diameter Bomb), jsou malé, ale smrtící zbraně. S délkou 1,8 m, průměrem menším než 0,2 m a rozpětím křídel 1,4 m jsou obtížně detekovatelné. Navíc jejich hmotnost 130 kg umožňuje stíhačkám nést více těchto bomb najednou. Tyto bomby jsou vybaveny GPS navigací a sklápěcími křídly, což zajišťuje přesnost dopadu do 5-8 metrů. To minimalizuje riziko zasažení civilních objektů. Dosah až 110 km při shozu z velké výšky dává pilotům možnost útočit z bezpečné vzdálenosti.

Jednou z největších předností GBU-39 je její schopnost prorazit betonové kryty. S wolframovým hrotem a trupem navrženým k průniku silnými stěnami dokáže tato bomba explodovat uvnitř opevněných objektů, čímž způsobí maximální škody.

Zdroj: TechWP