Ukrajina testuje bezpilotní pozemní platformu D-21-11, která může plnit bojové úkoly

Ukrajinská armáda vyvinula bezpilotní pozemní platformu D-21-11, která je v současné době testována. Oznámil to ministr digitální transformace Ukrajiny Mychajlo Fedorov.

Platforma byla vytvořena v rámci obranného technologického klastru Brave1, píše portál Mil.

Vozidlo je vybaveno automatickou věží a může plnit bojové úkoly. Podle Fedorova bude univerzální platforma pomáhat armádě provádět průzkum, provádět útočné operace nebo bránit své pozice. Vozidlo je vybaveno automatickou věží.

V současné době vývojáři plánují do věže integrovat zbraně NATO a zvýšit odolnost proti elektronickému boji nepřítele. Tým nyní pracuje na rozšíření výroby.

V prosinci 2023 bylo v rámci klastru obranných technologií Brave1 financováno 135 vývojových projektů v hodnotě 2,3 milionu dolarů, tedy zhruba 57 milionů korun. Nejvíce finančních prostředků získaly bezpilotní pozemní platformy, následované bezpilotními letadly, ochranou vojsk a bezpečnostními systémy.

Brave1 poskytl prostředky také na logistiku a podporu života, automatizované systémy řízení, komunikační a informační zabezpečení a zpravodajské vybavení.

Zdroj: Mil