Tyto sovětské technologie byly později vyvinuty na Západě. Od kopie kalašnikova až po stroj pro pasterizaci mléka

Internet je plný nesmyslných článků o tom, že USA nebo evropské země něco ukradly SSSR. Nic takového se ale nestalo. V SSSR však byly vynalezeny technologie a metody, které nakonec našly široké uplatnění v západních zemích, píše server RBTH.

Samopal PPS-43

Samopal PPS-43, který vytvořil sovětský zbrojní inženýr Alexej Sudajev (1912-1946), měl robustní a levnou konstrukci. Většina dílů zbraně byla lisována z ocelového plechu, což zjednodušilo výrobu. PPS-43 se používaly od roku 1943 a do roku 1946 a bylo vyrobeno přes 2 miliony zbraní.

PPS-43 dal vzniknout řadě klonů vyráběných v různých zemích. Finský samopal M/44 byl upravenou kopií s drobnými odlišnostmi. Polsko a Čína vyráběly samopaly PPS-43 v licenci SSSR, ale v Číně byl samopal pojmenován, jako typ 54. Španělské samopaly DUX-53 a DUX-59 byly rovněž okopírovány z PPS-43, stejně jako finská verze.

Speciální efekty a filmy Pavla Klushantseva

Pavel Klushantsev (1910-1999) byl sovětský kameraman a filmový režisér narozený v Petrohradě. V roce 1957 uvedl dokumentární a vědeckofantastický film Cesta ke hvězdám o cestování do vesmíru, a to 4 roky předtím, než se Jurij Gagarin skutečně poprvé vydal do vesmíru. Ve filmu byly použity průkopnické speciální efekty zobrazující život ve vesmíru, zejména zobrazení skafandrů a vybavení, a co je důležité, natáčení v maketě vesmírné stanice ve tvaru kola, aby se dosáhlo dojmu, že astronauti zažívají nulovou gravitaci.

Teprve o jedenáct let později použil podobné metody natáčení režisér Stanley Kubrick ve svém klasickém filmu 2001: Vesmírná odysea z roku 1968. Je známo, že Kubrick se Klushantsevovým know-how inspiroval. Stejně jako režisér George Lucas, který údajně považoval Klushantseva za kmotra Hvězdných válek.

Ale příběh jde dál. Režisér Kubrick i George Lucas Klushantseva znali, protože jeho další film, Planeta bouří (1962), byl pro americkou distribuci předabován. Producent Roger Corman zakoupil práva na tento film a přidal do něj scény s americkými herci. Film uvedl do kin pod názvem Cesta na planetu pravěkých žen (1965) a poté jako Cesta na planetu pravěkých žen (1968). Zbývající ruské scény byly dabovány anglicky a ruští herci dostali anglická jména, např. Georgij Žžonov byl přepsán na Kurt Boden a Gennadij Vernov na Roberta Chantala.

Technologie pasterizace mléka

Technologie spočívá v podstatě v tom, že se mléko vystaví tlaku, který vytlačí mikroby na okraje jednotlivých kapek mléka. Blíže k okraji je teplo působící na mléko schopno bakterie lépe usmrtit. Andrej Arofikin, generální ředitel společnosti Millisecond Technologies, začal tuto technologii vyvíjet v SSSR, ale musel emigrovat do USA, protože na svůj výzkum nemohl sehnat finanční prostředky.

Technologie umožňuje prodloužit trvanlivost mléka z 13 dnů na přibližně 40. V současné době společnost Millisecond Technologies plánuje uvést své výrobky na trh na Amerických Panenských ostrovech, Svatém Martinu a v Dominikánské republice.

Automatická puška Kalašnikov (AK-47)

Puška Kalašnikov, stěžejní produkt světové zbrojní výroby 20. století, má jednoduchou, snadno reprodukovatelnou konstrukci, díky níž se stala jednou z nejkopírovanějších zbraní na světě, s licencí i bez ní. Přestože je snadné rozeznat pravého Kalašnikova od čínské kopie, klonů je mnoho.

AK-47 se vyráběl nejméně ve 28 zemích a několik dalších zemí vyrábělo pušky založené na konstrukci Kalašnikova nebo si vypůjčilo jeho základní prvky. AK-47 je ve skutečnosti tak vlivný, že jej několik zemí má dokonce na svých vlajkách.

Letecká technologie Stealth

Pjotr Ufimcev (nar. 1931) je ruský fyzik a matematik narozený v Altajském kraji na západní Sibiři. Je považován za otce moderní technologie letadel stealth. Ufimcev se v 60. letech 20. století začal zabývat předpovědí odrazu elektromagnetických vln od jednoduchých objektů. Jeho teorie je dnes známá jako fyzikální teorie difrakce (PTD). Sovětské úřady však jeho práci nepovažovaly za významnou, a tak mu umožnily publikovat své výsledky na mezinárodní úrovni.

První Ufimcevovy výsledky byly shromážděny v jeho knize z roku Metoda hranových vln ve fyzikální teorii difrakce v roce 1962, která byla v roce 1971 přeložena do angličtiny speciálně pro zahraniční technologické oddělení amerického letectva. Ufimcevova práce, kterou studovali inženýři společností Lockheed Corporation a Northrop Corporation, inspirovala vývoj technologií stealth pro letadla, jako je Lockheed F-117 a bombardovací letoun Northrop Grumman B-2. Později, v roce 1990, vyučoval Pjotr Ufimcev jako hostující profesor elektrotechniky na Kalifornské univerzitě.

Zdroj: rbth.com