Turecký středně těžký tank Kaplan MT konkuruje Leopardům. Má hmotnost 35 tun a tříčlennou posádku

Turecké střední tanky Kaplan MT vyrobené firmou FNSS a indonéskou firmou PT Pindad konkurují Leopardům a mohou v brazilské armádě nahradit v současnosti dostupných téměř 300 tanků Leopard 1A5 a určitý počet M60 americké výroby.

Tato všestranná obrněná vozidla překlenou propast mezi hlavními bojovými tanky a lehkými obrněnými vozidly a nabízejí vyvážené řešení pro moderní vojenské operace.

Tank Kaplan MT má hmotnost 35 tun, tříčlennou posádku, výkon pohonné jednotky 711 k a je vyzbrojen 105mm kanónem belgické firmy John Cockerill ve věži od SMI. V současné době se předpokládá, že samotná Indonésie chce nakoupit 400 vozidel tohoto typu.

Platforma je navržena tak, aby měla optimální hmotnost a mobilitu. Nejnovější technologie pohonné jednotky vozidla je kombinována s pokročilými elektronicky řízenými systémy, pomocnou pohonnou jednotkou (APU) a odolným odpružením. Tyto vlastnosti umožňují tanku zajistit spolehlivý a nepřetržitý výkon při expedičních manévrech na bojišti pro denní i noční operace. Pokročilý systém mobility tanku KAPLAN MT navíc zlepšuje ergonomii práce uživatele a prodlužuje životnost veškerého vybavení pro mise.

Konstrukční architektura vozidla KAPLAN MT zajišťuje vynikající úroveň přežití na bojišti a zahrnuje pokročilé balistické systémy a nejlepší systémy ochrany proti minám ve své třídě. KAPLAN MT je vybaven denními a termovizními kamerami, multifunkčním digitálním přístrojovým panelem řidiče a širokoúhlým optickým periskopem pro řidiče. Pro zajištění schopnosti lovce-zabijáka je k dispozici také vysoce výkonný zaměřovací systém třetí generace pro střelce i velitele. Kromě toho je vybaven systémem řízení bojiště (BMS) a laserovým výstražným systémem (LWS), které posádce poskytují vysokou úroveň taktického situačního povědomí.

Zdroj: Defense Express, FNSS