Turecko testuje nejmodernější dron Bayraktar TB3. Vydrží ve vzduchu více než 50 hodin

Turecká společnost Baykar pokračuje v rozvoji svých bezpilotních letadel s nejnovějším přírůstkem – dronem Bayraktar TB3, který následuje po úspěšném modelu Bayraktar TB2. Nedávno byl tento dron podroben testům dlouhotrvajícího letu, přičemž dosáhl významného milníku: 32 hodin nepřetržitého letu.

Bayraktar TB2 se proslavil během nedávného konfliktu na Ukrajině, kde hrál klíčovou roli při ničení nepřátelské techniky. Nyní Baykar představuje TB3, jehož první let se uskutečnil v říjnu 2023, a který představuje další krok v evoluci bezpilotních letounů, píše web Daily Sabah.

32 hodin ve vzduchu

Během nedávných testů, konkrétně během 13. letu, byl TB3 podroben významné zkoušce v Turecku. Tento test spočíval v dlouhodobém letu, během něhož se dron udržel ve vzduchu 32 hodin.

Vylepšení oproti Bayraktar TB2

Bayraktar TB3 nabízí několik vylepšení oproti svému předchůdci. Je větší, s startovní hmotností 1 450 kg, a má šest závěsných bodů pro zbraně, což mu umožňuje nést širokou škálu moderních a vysoce přesných zbraní. Nový motor D-170 umožňuje TB3 dosáhnout maximální rychlosti 300 km/h a vydržet ve vzduchu více než 50 hodin.

Adaptace na nové úkoly

Jednou z nejvýznamnějších vlastností Bayraktar TB3 je schopnost startovat a přistávat na lodích s krátkou přistávací dráhou. TCG Anadolu, víceúčelový výsadkový letoun, který byl uveden do provozu na počátku roku 2023, bude moci nést 30 až 40 těchto bezpilotních letounů. Očekává se také, že TCG Anadolu bude sloužit jako velitelské centrum pro TB3, což umožní koordinovat až 10 dronů současně v operačních misích.

Zdroj: Daily Sabah