Turecko představilo nové kolové obrněné vozidlo PARS III s moderním věžovým systémem

Turecká obranná společnost FNSS uvedla na obranný trh svou nejnovější inovaci obrněného vozidla – kolové vozidlo PARS III s vyspělou dálkově ovládanou věží TEBER-35 UKK.

Charakteristickým rysem navrhované novinky je, že věž TEBER-35 UKK je navržena tak, aby ji bylo možné integrovat do kolových i pásových obrněných vozidel. Je vybavena automatickým kanónem střední ráže a pokročilým systémem detekce cílů a řízení palby. Tento věžový systém, který je dálkově ovládán střelcem a velitelem prostřednictvím ovládacích konzolí uvnitř vozidla, zajišťuje nepřetržité velení a řízení i v obtížných bojových podmínkách.

TEBER-35 UKK poskytuje efektivní výkon v různých prostředích díky nejnovějším technologiím v oblasti pohonu, řízení palby, schopnosti přežití a palebné síly. Jeho systém elektrického pohonu dělové věže a dvouosá stabilizace zajišťují vysokou přesnost i za pohybu. Je vybaven 40mm automatickým kanónem Mk44 s maximální rychlostí palby 200 ran za minutu a kapacitou 200 nábojů. Kromě toho může být věž vybavena 50mm automatickým kanónem Bushmaster III. Různé typy munice, jako jsou vysoce explozivní, protitankové nebo programovatelné náboje se vzduchovým výbojem, zajišťují univerzálnost pro účinný zásah různých cílů.

Hlavní výzbroj doplňuje dvojitý kulomet, který je k dispozici buď v konfiguraci s elektricky ovládaným kulometem ráže 7,62 mm, nebo s plynovým kulometem ráže 7,62 mm. Elektricky ovládaný kulomet poskytuje výhody v oblasti spolehlivosti a bezpečnosti, umožňuje nepřetržitou střelbu bez zásahu posádky a snižuje emise prachu.

Zdroj: Armyinform