Trio asteroidů se na Valentýna přiblížilo k Zemi

NASA dohlíželo na tři asteroidy, které se letos na Valentýna přiblížili k Zemi, informoval web The Sun.

Americká vesmírná agentura říká, že největší z trojice skal je asi 47m široká. To je skoro jako Petřínská rozhledna, která měří 58 m. Největší vesmírná skála kolem nás prolétla včera brzy ráno.

Jmenuje se 2022 CF3 a prolétla kolem nás ze vzdálenosti 2,4 milionu kilometrů. První valentýnský asteroid se pohyboval rychlostí necelých 14 500 km za hodinu. Dva miliony kilometrů může znít jako docela velká vzdálenost, ale ve velkém vesmírném měřítku tomu tak vůbec není, takže ji NASA označila jako „těsné přiblížení“.

Pokud se asteroid přiblíží na vzdálenost 74,8 milionu km a je větší než určitá velikost, je opatrnými vesmírnými agenturami považován za „potenciálně nebezpečný“. Žádný ze tří valentýnských asteroidů není na vesmírný kámen zvlášť velký a neočekávalo se, že by některý z nich zasáhl Zemi.

Další dva asteroidy se nazývají 2020 DF a 2022 CF1. NASA se domnívá, že první z nich by mohl být široký až 34 metrů a druhý až 28 metrů. Tyto valentýnské asteroidy nás minuly včera večer.

U asteroidu 2020 DF se mluvíme o vzdálenosti od Země asi 1,5 milionů kilometrů. A u asteroidu 2022 CF1 o 4,8 milionů kilometrů. Pro srovnání, Měsíc je od nás vzdálen jen asi 384 472 km.

Někteří odborníci se obávají, že Země ještě není připravena na obranu před potenciálně smrtícími asteroidy.

Zdroj: thesun.co.uk