Tohle nesmí chybět v žádné domácí kanceláři

I když práce v domácím prostředí může být užitečným benefitem, vyjma minimalistů se nikomu nechce pracovat v nepříjemném a hlučném prostředí. Pokud je to možné, měli byste si udělat vlastní pracovní kout, který můžete pojmout jako svou malou kancelář. Co byste měli mít v takové kanceláři?

Před samotnou Covidovou pandemií byla pro mnoho firem idea práce na dálku nepředstavitelná. Téměř celý národ byl nucen udržovat domácí karanténu a nikam nevycházet. Protože nebylo možné chodit do práce – do kanceláří, zaměstnavatelé byli donuceni k radikálnímu řešení, tedy začít věřit svým zaměstnancům, že jejich efektivita v domácím prostředí neklesne. Některé analýzy efektivity zaměstnanců prokázaly, že skutečně neklesla. Naopak u jiných zdrojů efektivita pokulhávala. Stoprocentní výsledkem si nemůžeme být jisti. Nicméně i když Covidové peklo již odeznělo, někteří zaměstnavatelé se rozhodli svým podřízeným nechat luxus práce z domova. Navíc u nových volných pozic je homeoffice vítaným benefitem, který oslovuje větší množství kandidátů.

Zásadní část domácí kanceláře – nábytek

Základem je stůl s optimální výškou a pohodlná kancelářská židle umístěná v izolované místnosti s oknem, kde není ruch. Výběr samotného stolu i židle byste neměli podceňovat. V obchodě byste si měli otestovat, jak vám bude práce u vybraného stolu příjemná a rovněž nezapomeňte vyzkoušet židli. Budete na ní trávit velké množství času, a proto se zaměřte na to, jestli vám je pohodlná. Můžete si také nechat poradit profesionály, kteří vám doporučují tu nejlepší židli i stůl. Jestli se rozhodnete objednávat nábytek online, buďte si vědomi rizika, že doručené zboží nemusí vyhovovat vašim představám i požadavkům.

Víc místa pro elektroniku

Kromě samotného počítače by vám IT oddělení firmy mělo poskytnout i headset, klávesnici a myš. V případě, že potřebujete ke své práci i dodatečný monitor, myslete na to při výběru optimálního stolu, aby se vám na něj vše vešlo. Tiskárna je dalším zařízením, jež vám může být prospěšné. Abyste eliminovali nevkusné množství kabelů na podlaze, pořidťe si organizéry kabelů, díky kterým nebudete mít za stolem nebo na podlaze takový nepořádek.

Dodejte koutku trochu osobitosti

Stůl můžete doplnit o různé dekorativní prvky: jako jsou například květiny, rodinná fotka, odzdobné předměty a podobně. Zároveň by na stole neměly chybět tradiční kancelářské potřeby: propisky, tužky, lepítka, papíry… Celý pracovní koutek by měl mít přísun nejen vzduchu, ale i světla. Na stole by mimo ostatního také neměla chybět lampička, případně můžete používat lampu. U obou zdrojů světla myslete na barvu a intenzitu osvětlení, aby vás nebolely oči. Vyvarujte se zářivkám, které svítí modré světlo a zaměřte se na bílé a žluté osvětlení.

Ne každý si může dovolit kancelář

Nemůžete-li si dovolit obětovat jednu místnost kvůli omezenému prostoru, najděte si takové místo, kde není častá aktivita, a nemůžou vás odtrhovat od práce rušivé elementy. Doporučuje se, aby pracovní místo nebylo umístěné v ložnici. Dívat se z postele na stůl může přinášet víc špatného, než dobrého. Jednak si neodpočinete a jednak budete neustále myslet na práci. Naopak když se budete ze stolu dívat na postel, bude vás to svádět ke spaní a na produktivitu tím tak můžete zapomenout.

Myslete na vše

Nedílnou součástí homeofficu jsou také online schůzky. Zařidťe si svůj pracovní kout na místě, kde máte přístup k nejbližší elektrickému zdroji a mimo jiné, kde máte nejsilnější Wifi signál, budete-li pracovat bez LAN kabelu. Mohou ale nastat situace, kdy připojení k internetu nebude stabilní a budete odkázáni na standardní kabelové připojení. Router by vám proto neměl být příliš vzdálený.

Zdroj: Redakce – autorský text, Forbes