To nevymyslíte. Tato „letecká pila“ zavěšená z vrtulníku řeže stromy

Kácení ručním způsobem s pozemní posádkou bývá zdlouhavá, pomalá a náročná práce. Lidé však dokázali vynalézt pokročilejší způsob, jak problém vyřešit účinněji. V USA byla dodavateli zavedena lepší a efektivnější metoda kácení stromů v délce několika kilometrů. K ořezávání stromů se začal využívat vrtulník, který má připojenou pilu, a tak je práce jednodušší, uvádí server Fossbytes.

Tento způsob, jak pokácet stromy, se nazývá tzv. letecké ořezávání. Hlavním cílem je odstranit nadměrné větve stromů, aby dále nerostly a nepřekážely na silnicích nebo elektrickém vedení. Tato technika se obvykle používá v odlehlých oblastech, kde stromy přerostly na elektrické vedení, potrubí nebo jinou infrastrukturu.

Pokrok je mnohem rychlejší a levnější variantou než ořezávání stromů posádkou lidí zavěšených na kbelících. Za vrtulníkem však letí pozemní posádka, která odvádí svou činnost odklízením zbytků kmenů a větví.

Práce s tzv. leteckou pilou může působit nebezpečně, ale není tomu tak, jelikož pilot s ní není v přímém kontaktu. Pokud se tento způsob ořezávání používá v obytné zóně, tak je nutné zajistit bezpečnostní nárazník. Ale převážně se tento postup využívá v oblastech, kde je náročné provádět ruční práci.

Pila je zavěšená na vrtulníku MD 500 a poháněna motorem o výkonu 28 koní. Na dvacetimetrové hřídeli visí deset kotoučových pil, které jsou zajištěny kardanovým závěsem. Metoda byla poprvé použita v roce 1983 Randallem Rogersem z Pea Ridge v Arkansasu.

Od té chvíle co se tento způsob letecké pily uskutečnil, tak ho využívají i další americké dodavatelské firmy k prořezávání cest v těžko dostupných oblastech.

Zdroj: redakce, Fossbytes.com