Terminátor po ukrajinsku. To je muniční systém Murena ukrytý v batohu

Válka na Ukrajině je testovacím polem pro nejrůznější nápady. Jedním z nejzajímavějších je systém, který účinně eliminuje potřebu nabíjet kulomet na frontové linii. Vysvětlíme, jak systém Murena funguje.

Kulomety se používají k vedení přehradné palby s cílem přibít nepřítele na daném místě. Z tohoto důvodu používají zbraně napájené z nábojového pásu, který je umístěn v zásobnících obsahujících obvykle po 50 nebo 100 nábojích v případě konstrukcí ráže 7,62×51 mm NATO nebo 7,62x54Rmm.

To není mnoho, takže v případě velmi intenzivní palby musí voják několikrát nabíjet. Kromě přerušení střelby, někdy i v nejméně očekávaném okamžiku, je tu také otázka dodatečného vystavení vnitřku zbraně blátu, o které není například v Bachmutu nouze.

Ukrajincům se však podařilo zkonstruovat systém, v němž jeden voják může vystřelit až 650 ran bez přebíjení, i když po takovém výkonu bude hlaveň určitě potřebovat vyměnit. Systém spočívá v tom, že se do batohu umístí schránka na munici s nábojovým pásem, který je pak veden po poměrně pevném vedení, jež připomíná konstrukci řetězu jízdního kola, až k pušce, jak píše server VPK.

Vedení zabraňuje zamotání nábojového pásu, izoluje jej od nečistot a neklade žádný další odpor, takže puška může pracovat bez zasekávání. Je zde patrná jasná inspirace systémem podávání munice známým z hnacích kulometů M134D, známých také jako minigun, používaných především na vrtulnících nebo bezpilotních pozemních robotech navržených v Polsku.

Celý systém Murena váží 28 kg, z čehož 18,9 kg tvoří samotná munice spolu s články, které spojují náboje dohromady. Důležité je, že systém nevyžaduje žádné úpravy na zbrani, protože závěsy jsou v ní upevněny stejně jako běžný zásobník munice, jak uvádí server TopWar.

Samopal použitý v experimentu je M240 získaný z USA, což je vlastně licenční verze belgického FN MAG, který se na Ukrajinu dostal také ze Švédska v podobě Ksp 58 (ty lze poznat podle dřevěné pažby). Jedná se o nenabité pušky o hmotnosti 11,8 kg, které se vyznačují rychlostí střelby 550-650 ran/min u americké verze. Nabízejí účinný dostřel přehradné palby na vzdálenost 1,8 km.

Zdroj: redakce, vpk.name, topwar.ru