Takto vypadá smrtící salva v režimu MRSI. Rusové neměli šanci

Dělostřelecké systémy jako PzH 2000 nebo polský Krab jsou schopny střílet v režimu MRSI. MRSI je takový způsob vedení palby, při kterém jsou jednotlivé střely vystřeleny pod různými úhly náměru, při použití různých prachových náplní a tím i s různou dobou letu střely. Obětí střelby se stal ruský dělostřelecký radar Zoopark-1M, jak píše server Defence. Vysvětlíme, co a jak bylo použito.

Na internetu se objevilo video zachycující útok ukrajinského dělostřelectva na ruský dělostřelecký radar Zoopark-1M. Ty jsou určeny k lokalizaci nepřátelského dělostřelectva a poskytují souřadnice pro vlastní dělostřelectvo zaměřené na protileteckou palbu.

Proto by obsluha radaru měla vědět o přilétajících ukrajinských raketách, ale jeden snímek ukazuje, že jedna z nich přilétá z levé strany radaru, tedy mimo jeho zorné pole. Ten vybuchl o chvíli později nad cílem a zasypal vše krupobitím střepin.

Ukrajinci použili kombinaci šesti střel, z nichž pět dopadlo během několika sekund, což svědčí o režimu střelby s více náboji současně (MRSI), což umí pouze PzH 2000. Je však třeba poznamenat, že dosah salvy je omezen na poslední vystřelenou střelu na nejhladší trajektorii, takže zde nelze hovořit o dosahu 50/60 km, ale spíše o necelých 30 km.

Nejprve je použita střela M983 Excalibur a poté střela SMArt se dvěma protitankovými hlavicemi, které se snášejí na padácích. Pak tu máme výbuchy tří klasických tříštivých a demoličních střel typu M549A1 a/nebo DM121 a nakonec druhý shozený SMArt.

tato kombinace je mimořádně účinná, ale podle jeho názoru už první M983 Excalibur napáchal dost škod, když likvidoval vybavení a vojáky v okolí. Stojí za zmínku, že zatímco střelivo podobné DM121 je relativně levné, náklady na řízenou munici jsou již mnohem vyšší.

Například v roce 2017 stál jeden kus M982 Excalibur 68 000 dolarů, v přepočtu cca 1,7 milionů Kč, zatímco jednoduchý DM121, který Bundeswehr zakoupil v roce 2019, stojí 3406 eur za kus, v přepočtu cca 85 000 Kč.

Zdroj: defence-ua.com, Wikipedia, gagadget.com