Tajemství Vladimira Putina. Proč ruský prezident odmítá chytrý telefon?

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov jednou vysvětlil, že používání mobilního telefonu vede k naprosté transparentnosti a může způsobit únik důvěrných údajů, píše server Mirror.

Putinovo vyhýbání se mobilním telefonům zaujalo ruské publikum. Vladimir Putin prozradil, že nepoužívá mobilní telefon, v rozhovoru, který nabídl vzácný pohled na bezpečnostní opatření ruského prezidenta. Místo toho uvedl, že má přístup ke speciálnímu služebnímu telefonu, který se může spojit s libovolným číslem. Několikrát hrdě prohlásil, že ho odmítá mít.

Rusko nyní požaduje, aby všechna chytrá zařízení, včetně telefonů, počítačů a televizorů v zemi, měla předinstalovaný ruský software, což někteří místní obyvatelé označují za „zákon proti Applu“. Rusko jej vnímá jako způsob, jak pomoci ruským softwarovým společnostem konkurovat těm mezinárodním.

Apple kdysi souhlasil s tím, že umožní lidem instalovat ruský software při nastavování jejich telefonů. Společnost uvedla, že uživatelům, kteří si aktivují telefony, nabídne aplikace od ruských vývojářů, ale že všechny aplikace byly zkontrolovány, zda splňují vlastní zásady ochrany soukromí a bezpečnosti společnosti Apple. To znamená, že uživatelé by si při nastavování svých zařízení mohli vybrat ruské aplikace místo zahraničních.

Proč Putin odmítá smartphone?

Při vysvětlování, proč Putin nepoužívá telefon, mluvčí Kremlu Peskov vysvětlil, že používání mobilního telefonu znamená naprostou transparentnost a může vést k úniku důvěrných údajů. Prezidentův mluvčí uvedl: „Když začnete používat chytrý telefon, souhlasíte se zveřejněním svých záležitostí.“ Varoval i svět před zvýšenou slídilskou aktivitou pochybných hackerů po celém světě a dodal, že hlava státu si to nemůže dovolit. Peskov dodal, že v Kremlu se k předávání informací prezidentovi stále používají noviny.

Prezidentův mluvčí naznačil, že Putin k prohlížení důležitých dat s největší pravděpodobností používá vzduchem chráněný počítač. Ten umožní vybraným agenturám zachycovat, monitorovat nebo dešifrovat jakékoli informace generované, přenášené, přijímané nebo uchovávané v jakémkoli počítačovém zdroji. Nové oznámení ukládá účastníkovi, poskytovateli služeb nebo uživateli počítače povinnost pomoci dotčeným orgánům, pokud je o údaje požádán. Za nesplnění této povinnosti může být dotyčný odsouzen k sedmi letům vězení a pokutě.

Říká se, že když si chce vůdce zavolat, jednoduše si vezme nejbližší telefon od některého ze své ochranky. Sedmašedesátiletý Putin, který dominuje ruské politice již více než dvě desetiletí, je již dlouho předmětem konspiračních teorií. Jedna z nich zejména tvrdí, že používá dvojníky nebo dokonce jejich malou armádu. Jedna z propracovanějších teorií porovnává fotografie Putina z posledních let a tvrdí, že identifikovala řadu různých osob, které se za něj vydávají. Vše jsou ale konspirace.

Zdroj: mirror.co.uk, businessinsider.com/