T-90M Proriv vs. dron. Ukrajinci bez milosti sejmuli ruskou pýchu

Na Ukrajině byl zničen další moderní ruský základní tank T-90M Proriv, jak píše server Mil. Stroj byl napaden pomocí dronu řízeného 14. samostatnou mechanizovanou brigádou. Záběry z incidentu se dostaly na internet. Jedná se o dvanáctou zdokumentovanou ztrátu tanku T-90M Proriv během probíhající války.

Tank T-90M Proriv, často zobrazovaný jako „Putinova chlouba“, byl zničen s pomocí ukrajinského bezpilotního letounu. Jedná se o další případ prohry jednoho z nejmodernějších tanků v ruském arzenálu ve střetu s dronem, což svědčí o jeho vysoké bojové efektivitě. Válka na Ukrajině o tom pravidelně přináší důkazy a vede k přesvědčení, že jde o jednu z nejdůležitějších zbraní moderního ozbrojeného konfliktu.

Rusko přišlo o další T-90M Proriv

Prozatím není známo, který dron byl použit k „likvidaci“ tanku T-90M Proriv v Charkovské oblasti. Je však třeba připomenout, že tank T-90M je nejnovější modernizací základního tanku T-90 třetí generace. Server Defence Blog připomíná, že kontrakt na dodávku těchto tanků uzavřelo ruské ministerstvo obrany se zbrojním závodem Uralvagonzavod v srpnu 2017, přičemž prvními takovými jednotkami bude Putinova armáda vybavena v roce 2020.

Kreml měl před válkou k dispozici asi 20 takových strojů. V prosinci 2022 se objevily záběry, na nichž je vidět, jak Rusové přepravují po železnici přes Bělorusko desítky tanků T-90M a T-72B3. V lednu se zase společnost Rostec pochlubila, že dodala ruské armádě další várku tanků T-90M.

Je proto obtížné jednoznačně posoudit, jaký počet jich nakonec na Ukrajinu dorazil. Dosud bylo zdokumentováno 12 zničených tanků T-90M Proriv. Jednotková cena nově vyrobeného tanku T-90M může dosahovat až 4,5 milionu dolarů (v přepočtu cca 99 milionů Kč), jak uvádí server Military Today, takže jakákoli ztráta takového tanku je pro Moskvu vážnou ranou.

Tanky T-90M Proriv, neboli modernizované tanky T-90, dostaly několik vylepšení, která zlepšila jejich bojové a provozní vlastnosti. Rusové mimo jiné použili nový kanon ráže 125 mm, který umožňuje používat moderní munici s delším dostřelem a větší palebnou silou, novou věž a zaměřovač, výkonnější motor, systém aktivní obrany Arena a systém řízení palby Kalina a zesílený pancíř v podobě reaktivních modulů Relikt.

Zdroj: redakce, mil.in.ua, defence-blog.com, military-today.com