Světlo bez elektřiny a žárovky? Toto je revoluce

Vědci ze singapurské Nanyang Technological University (NTU) vytvořili neobvyklé zařízení, které umožňuje zachytit sluneční paprsky a přenášet světlo na dálku.

Vynález NTU je relativně jednoduchý a levný. Osvětlení tmavých místností bez přístupu k přirozenému světlu by mělo být ekonomičtější a efektivnější. A co víc, k jejich napájení nepotřebujete tradiční žárovky ani elektřinu. Myšlenka vědců ze Singapuru je založena na použití polykarbonátové koule k přilákání a „sběru“ slunečního světla a na optických kabelech, kterými by paprsky byly vysílány na určené místo. Design je kompaktní – váží 10 kg a je vysoký 50 cm. Singapurští experti již plánují instalovat takové kopule na typické sloupy pouličních lamp, až na to, že reflektory nebudou osvětlovat silnice, ale tmavé podzemní prostory.

Myšlenka NTU, popsaná v časopise Solar Energy, se zrodila právě z potřeby osvětlit systémy podzemních zařízení, která se staví v Singapuru. Tato země, která se nachází ve velmi omezeném prostoru, hledá cestu pro další územní expanzi. Odtud pochází koncept výstavby nového města pod stávajícím. Problémem bylo osvětlení tohoto „jeskynního“ systému a enormní množství energie pro něj potřebné. Řešením má být infrastruktura optických vláken založená na vynálezu NTU.

Průhledná koule zaměřující paprsky by byla na povrchu. A co víc, díky systému GPS a inteligentním algoritmům by se zařízení chovalo jako slunečnice – bylo by pravidelně umístěn v optimální poloze ke slunci, aby nasbíral co nejvíce přirozeného světla. Z povrchu by bylo světlo posíláno do podzemí pomocí kabelů.

Vědci již své zařízení testovali a zjistili, že je účinnější než běžná žárovka. Vedoucí projektu profesor Yoo Seongwoo řekl, že doufá, že vynález NTU bude rychle začleněn do stávající světelné infrastruktury města. Zařízení by také bylo vybaveno tradiční LED lampou, aby mohlo sloužit jako typické pouliční osvětlení (žárovka se automaticky zapne po západu slunce). Dosud není známo, kdy může být projekt zpeněžen.