SpaceX představuje Starshield. Verzi Starlinku pro vojenské použití

Společnost SpaceX představila „Starshield“, verzi Starlinku pro vojenské použití, píše server CNBC. Starshield může být použit k podpoře úsilí o národní bezpečnost, včetně špionáže pozemních cílů a umístění vládních a vojenských nákladů.

Společnost SpaceX již posílila schopnost Starlinku odolávat útokům nepřátelských vlád v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu, ačkoli odmítla blokovat ruské propagandistické webové stránky. Starlink společnosti SpaceX pomáhá zajišťovat kritickou komunikaci pro ukrajinské obranné síly.

Starshield bude mít pravděpodobně také lepší zabezpečení. Společnost SpaceX neprozradila mnoho podrobností o tom, jak budou satelity vypadat. Uvádí však, že komunikační kapacita bude zahrnovat dodatečné kryptografické schopnosti s vysokým stupněm zabezpečení pro umístění utajovaných nákladů a bezpečné zpracování dat. Bude také zahrnovat laserovou komunikaci mezi družicemi, která může být podobná navrhovaným laserům na družicích Starlink v2.

Ačkoli byla společnost Starshield kritizována jako způsob, jak se SpaceX chce prosadit jako dodavatel obranných služeb, již nyní vypouští vojenské satelity, z nichž mnohé jsou tajné. Vypustila také neutajované užitečné zatížení, jako jsou satelity GPS a experiment s laserovou komunikací. SpaceX může americkou armádu jednoduše považovat za dalšího zákazníka, stejně jako NASA a civilní vlastníci satelitů, jako je OneWeb.

Starshield by nebyl prvním navrhovaným „alternativním“ využitím satelitů Starlink. Vědci také našli způsob, jak využít družice Starlink jako alternativu k systému GPS. Výzkum financovalo letectvo. Někteří vedoucí pracovníci společnosti SpaceX projevili o tuto práci zájem, ale Musk tuto příležitost odmítl s tím, že si nemůžeme dovolit žádné rozptýlení.

Starshield může být reakcí na předchozí zájem Pentagonu o vylepšené zabezpečení Starlinku, který nyní dokáže odrazit útoky rušiček vojenského typu.

Zdroj: cnbc.com, redakce