Švédské bojové vozidlo CV90 si Ukrajinci chválí. Pancíř vydržel i zásah 120mm kanónem do týlu

Ukrajinští vojáci si bojové vozidlo pěchoty CV90 velmi pochvalují. Podle nich má švédský stroj několik důležitých předností, včetně nadprůměrné odolnosti a schopnosti stát se pro nepřítele téměř neviditelným. Čemu za to vděčí?

„Vozidlo CV90 se ukázalo v pozitivním světle. V první řadě, a to je nejdůležitější, je to především pancíř a kanon. Pancíř je velmi pevný, vydržel čelní zásahy kopím, drony, vlastně vydržel i zásah 120mm kanónem do týlu,“ řekl jeden z velitelů mechanizované brigády v rozhovoru pro portál Defence-ua a pochválil švédský stroj.

Ukrajinci si pochvalují odolnost vozidla CV90

Na Ukrajinu dorazily specifické kusy, které mají mimo jiné zesílené pancéřování a vylepšenou optiku. Díky tomu mají rekordní odolnost, která se dá srovnat s M2A2 Bradley s pancířem BRAT.

V souvislosti s bojovými vozidly pěchoty CV90 hodnotí ukrajinští vojáci velmi pozitivně také kamufláž Barracuda, která je jim určena. Řešení vyvinuté koncernem Saab je navrženo tak, aby snižovalo tepelnou stopu vozidla, které maskuje. Díky tomu je mnohem obtížnější jej odhalit nepřátelskými pozorovacími prostředky.

Chrání vozidlo před nočním viděním a termovizními kamerami. Díky tomu je zhruba o 70 % méně viditelné než jakékoli jiné vozidlo.

Útočné schopnosti u vozidel CV90 vyslaných na Ukrajinu má mezitím na starosti věž vybavená kanónem Bofors ráže 40 mm. Motory o výkonu 407 kW (od společnosti Scania) umožňují těmto vozidlům zrychlit až na 70 km/h.

Rusové jsou si vědomi, že vozidlo CV90 patří k nejmodernějším obrněným vozidlům, která Západ Ukrajině poskytl. Objevily se dokonce zprávy, že cíleně loví švédské stroje, a pokud se jim podaří nějakou jednotku ukořistit, prohlásí to za velký úspěch.

Zdroj: redakce, en.defence-ua.com