Startup představil nový neortodoxní stroj VTOL P2 Speeder. Nabízí autonomní i dálkově řízený let

Na summitu generálních ředitelů Draper Venture Network v Kalifornii byl odhalen letuschopný prototyp P2 Speeder Air Utility Vehicle společnosti Mayman Aerospace.

Nový startup Mayman Aerospace společnosti Jetpack Aviation Corporation byl založen za účelem vývoje mikro VTOL P2 Speeder, které budou využívány v řadě aplikacím, píše web Interesting Engineering.

„Společnost JetPack Aviation jsme založili před deseti lety a tento název dobře posloužil vývoji naší technologie JetPack, ale s výhledem do budoucnosti jsme potřebovali značku, která by jasně definovala náš profesionální, na rozdíl od spotřebitelského, produkt a trhy P2 Speeder,“ řekl generální ředitel a zakladatel JetPack Aviation David Mayman.

Pohon osmi proudovými motory

V současné době jsou ve vývoji stovky letadel EVTOL (elektrický vertikální vzlet a přistání), ale P2 Speeder se odlišuje tím, že místo baterií a elektrických motorů je poháněn osmi proudovými motory, které jsou poháněny běžným palivem s nulovými emisemi uhlíku nebo palivem pro udržitelné letectví (SAF).

Tělo letadla z uhlíkových vláken je velké asi jako motocykl, který nabízí ergonomickou polohu pilota navrženou pro aerodynamické vlastnosti s cílem maximalizovat efektivitu letu.

Letoun má modulární konstrukci a lze jej také nakonfigurovat pro autonomní nebo dálkově řízený let. Zatímco P2 Speeder je zaměřen na využití při pátracích a záchranných akcích, při prosazování práva a ve vojenských aplikacích jako malý osobní letoun VTOL, obě konfigurace by rozšířily jeho potenciální využití.

Posouvání hranic

P2 Speeder může sloužit také jako průmyslový nákladní dopravní letoun, který je navržen a vymodelován tak, aby unesl 450 kg a uletěl 640 km rychlostí přes 800 km/h v režimu bez pilota.

„Pokud chcete přepravovat určitý náklad a chcete, aby toto letadlo mělo určitý dolet a určitou rychlost, jediným způsobem, jak toho dosáhnout se současnou technologií, jsou turbínové motory,“ řekl Mayman.

Dálkové letové testy letounu P2 Speeder mají začít ve třetím čtvrtletí letošního roku, zatímco pilotované testy jsou naplánovány ke konci roku.

Zdroj: interestingengineering.com