Čínská společnost Unitree vstupuje na trh s humanoidním dvounohým robotem H1

Právě tento týden jsme vás informovali o nejnovějším čtyřnohém robotu Unitree B2. Nyní tato čínská společnost oznámila také svého vůbec prvního humanoidního bipedního robota Unitree H1.

S plánovanou cenou pod v přepočtu kolem 2 miliony korun má H1 konkurovat ostatním humanoidním robotům, jako jsou například roboti společností Tesla, Figure a Agility Robotics. Co se týče základních specifikací, je vysoký 1 805 mm, váží přibližně 47 kg a může nést užitečné zatížení až 30 kg, píše portál NewAtlas.

Klouby v kyčli, koleni a kotníku poskytují každé noze celkem pět stupňů volnosti, zatímco klouby v rameni a lokti poskytují každé paži celkem čtyři stupně. Vlastní motory M107 společnosti Unitree poskytují v každém kloubu točivý moment 360 Nm. Na ohebných prstech se údajně pracuje.

Model H1 dokáže „vidět“ své okolí v rozsahu 360 stupňů prostřednictvím kamery Intel RealSense D435i s hloubkovým senzorem na hlavě a modulu Livox MID360 LiDAR. Dva mikroprocesory Intel Core i7-1265U analyzují výstupy z těchto zařízení v reálném čase a umožňují robotovi chodit po nerovném terénu rychlostí přes 1,5 metru za sekundu. Společnost Unitree odhaduje, že by měl být schopen běžet rychlostí až 5 metrů za sekundu – to je 4,5 km/h.

Napájení zajišťuje odnímatelná lithiová baterie s kapacitou 15 Ah (864 Wh). O době provozu se zatím nic neví.

Na videu výše můžete vidět prototyp Unitree H1, jak se prochází a zároveň vydrží několik kopanců.

Zdroj: NewAtlas