Společnost Snapchat bojuje proti prodeji drog na své platformě. Stále více dětí si je tam snadno kupuje

V reakci na stoupající počet úmrtí v důsledku předávkování drogami zakoupených skrze platformu Snapchat zahájila tato společnost protidrogovou kampaň, uvedl deník The Guardian.

Společnost Snapchat v rámci svého boje proti drogám vylepšila automatické systémy detekce drog, posílila spolupráci s orgány činnými v trestním řízení a spustila nový portál, který uživatele vzdělává o nebezpečí drog.

V posledních letech byl totiž zjištěn velký nárůst předávkování drogami, především látkou fentanylem, přičemž nejvíce postiženi jsou mladí lidé. Tento levný syntetický opioid je až stokrát silnější než heroin a často se přimíchává do falešných pilulek, které si mladí lidé kupují na sociálních sítích a mylně je považují za farmaceutické léky.

Počet úmrtí způsobených fentanylem vzrostl v roce 2020 na více než 93 tisíc, což představuje 32% nárůst oproti roku 2019. Nejvíce byli postiženi mladí lidé do 24 let, u nichž počet úmrtí na drogy vzrostl o 50 %.

Studie ukázaly, že pilulky označené jako Oxycontin, Percocet, Xanax nebo Adderall jsou snadno dostupné na platformách, jako je Snapchat, Instagram a Craigslist. Dle nedávných zjištění nabízí Instagram dětem okamžitý „drogový kanál“, který jim umožňuje najít a zakoupit drogy pouhými několika kliknutími.

Navzdory tomu Instagram již dříve uvedl, že používá technologii, která proaktivně odstraňuje obrovské množství příspěvků souvisejících s drogami.

Zdroj: theguardian.com