Spojené království výrazně posílí Ukrajinu. Dodá nové systémy protivzdušné obrany. Jaké to jsou?

Spojené království posílí protivzdušnou obranu Ukrajiny proti leteckým útokům. Ukrajina obdrží 125 systémů protivzdušné obrany v hodnotě 1,4 miliardy korun. Vysvětlujeme, o jaké zbraně se jedná.

Britský systém protivzdušné obrany Sky Sabre

Spojené království má především dva systémy protivzdušné obrany. První z nich, Sky Sabre, který nahradil svého předchůdce Rapier, je raketový systém protivzdušné obrany sestávající ze tří samostatných komponentů: radaru, systému velení a řízení a raket.

Sky Sabre může za letu řídit let 24 raket současně a nasměrovat je na 24 samostatných cílů. Systémy jsou obvykle rozmístěny až 15 km od sebe.

Očima a ušima systému je radar Giraffe Agile Multi Beam 3D středního dosahu. Radar se otáčí na vrcholu výsuvného stožáru, takže jej lze zvednout nad stromy či jiné překážky a identifikovat nízko letící narušitele. Radar má plný 360stupňový výhled do vzdálenosti 120 km.

Druhým prvkem je balíček pro řízení bitvy a zpravodajství, velitelské a kontrolní středisko. Propojuje radar s raketami a vysílá je na cíl. Poskytuje také Link 16, což je taktická datová linka, která umožňuje systému Sky Sabre vyměňovat si informace s loděmi královského námořnictva, královského letectva a spojenců.

Třetím prvkem je inteligentní odpalovací zařízení a raketa Land Ceptor. Každá střela váží 99 kg, je tedy dvakrát těžší než střela Rapier a má třikrát větší dolet. Společná protiletadlová modulární střela (CAMM), dosahuje rychlosti 3700 km/h a dokáže likvidovat stíhací letouny, bezpilotní letouny a laserem naváděné inteligentní bomby.

Britský systém protivzdušné obrany Starstreak

Druhým systémem protivzdušné obrany, kterým jsou vybaveny britské síly, je Starstreak. Vysokorychlostní střela Starstreak (HVM) je určena k boji proti hrozbě ze strany vysoce výkonných nízkoletících letounů a vysokorychlostních vrtulníků.

Střela, která se pohybuje více než trojnásobnou rychlostí zvuku, využívá systém tří „křidélek“, což jí umožňuje zasáhnout cíl vícekrát. Střelu Starstreak lze odpalovat z ramene, z lehkého vícenásobného odpalovacího zařízení nebo z obrněného vozidla Stormer. Je možné, že právě systémy Starstreak se dostanou do ukrajinských ozbrojených sil.

Zdroj: redakce; Oficiální stránky britské armády, Wikipedia