Sovětský protiletadlový systém 9K22 Tunguska v rukou Ukrajinců. Univerzální stroj je chrání před letadly, vrtulníky nebo třeba řízenými střelami

Ukrajinci stále používají poměrně hodně postsovětské vojenské techniky, včetně samohybného dělostřelecko-raketového protiletadlového systému 9K22 Tunguska. Jedná se o řešení vyvinuté na počátku 80. let, které však poměrně dobře funguje proti současným vyráběným bezpilotním letounům a raketám. Vojenská služba uvádí, že se s jeho pomocí dokonce podařilo sestřelit řízenou střelu.

Dalším zařízením používaným Ukrajinci je samohybný dělostřelecko-raketový protiletadlový systém 9K22 Tunguska. Již dříve bylo podobné značení spatřeno na jednom ze systémů Patriot působících na Ukrajině.

Na obrázku je 9K22 Tunguska od 24. samostatné mechanizované brigády Krále Danila. Symbol jednotky se objevuje vedle kreseb sestřelené řízené střely a dronu Šahed íránské výroby. Již v říjnu 2022 bylo oznámeno, že vojáci bojující v Doněcké oblasti používají 9K22 Tunguska k protiletadlové obraně. Jde ale o zastaralé zařízení, takže pro posádky, které ho obsluhují, je obtížné lovit ty cíle, které v době jeho výroby neexistovaly.

Přestože výroba systému 9K22 Tunguska (v kódu NATO: SA-19 Grison) začala na počátku 80. let, kdy bojiště ještě nebylo tak nasyceno moderním vývojem, má systém stále šanci na úspěch. Je namontován na pásovém podvozku a chrání pěchotu a obrněné jednotky před nízko letícími letadly, vrtulníky nebo třeba řízenými střelami. Jeho výzbroj mu umožňuje zasáhnout i nepřátelská obrněná vozidla. Dalo by se tedy říci, že 9K22 Tunguska je poměrně univerzální systém.

9K22 Tunguska má hmotnost 34 tun, výšku přes 4 m, délku 4,73 m a šířku 3,24 m. K jeho obsluze je zapotřebí čtyřčlenná posádka – řidič, velitel, střelec a obsluha radaru. Po zpevněných cestách se může pohybovat maximální rychlostí 65 km/h a jeho odhadovaný dojezd je 500 km. Jedna baterie systému 2S6M Tunguska-M se skládá ze šesti bojových vozidel 2S6M, protiletadlových raket 9M311 s doletem až 8 km a dělostřeleckých granátů, jak píše server Army Recognition. Je rovněž vyzbrojen dvěma kanóny 2A38 ráže 30 mm.

Zdroj: redakce, armyrecognition.com