Sony umístí na oběžnou dráhu satelit s kamerou, která bude sloužit filmařům a tvůrcům her

Sony plánuje na konci tohoto roku vypustit do vesmíru kameru s vysokým rozlišením jako součást projektu, který usiluje o spolupráci s umělci, animátory i pedagogy, uvedl web Industry Update.

Japonský technologický gigant postavil satelit ve spolupráci s Tokijskou univerzitou a vesmírnou agenturou Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA). Jakmile bude na oběžné dráze 500-600 kilometrů nad Zemí, bude sonda a její vestavěná kamera s objektivem 28-135 mm f/4 připojena k online ovladači prostřednictvím pozemní stanice v Japonsku, což vybraným uživatelům umožní zachytit a zaznamenat Zemi z vesmíru.

„Naším cílem je najít novou hodnotu vesmíru s různými partnery, jako je umění, zábava a vzdělávání, pomocí satelitní vesmírné kamery. Taková zařízení se totiž zatím používají jen pro účely výzkumu nebo pozorování,“ řekl Yoshihiro Nakanishi, šéf projektu Star Sphere (Hvězdná koule). „Lidé, kteří nikdy nepoužili satelitní kameru, objeví nové hodnoty vesmíru a nové pohledy na Zemi,“ dodal.

Sony doufá, že projekt pomůže prozkoumat obchodní příležitosti v oblasti umění, nových médií, dokumentární produkce a zábavy. Potenciální cílová skupina přitom není ničím omezená. Nakanishi řekl, že pokud se projekt ukáže jako ziskový, Sony postaví a pošle do vesmíru další satelity.

Sony mezitím vyvíjí mezisatelitní laserovou komunikační technologii, zařízení a senzory pro použití ve vesmíru. V září 2019 byl na palubě rakety Mitsubishi Heavy vypuštěný malý satelit, který udržuje optické spojení s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS). Je to první krok, kterým se Sony zapojuje do systému komunikace mezi satelity a pozemními stanicemi.

Zdroj: Industry Update