Snadnější pozorování hvězd pro amatéry. Dalekohled má vylepšené algoritmy pro odstranění městského světelného znečištění

Francouzský výrobce chytrých teleskopů Unistellar se již několik let snaží amatérům usnadnit pozorování hvězd a nyní uvedl na trh své dosud nejlevnější modely. Řada Odyssey je vybavena optikou Nikon, přináší automatické zaostřování a umožňuje pozorování blízkých i vzdálených objektů.

Společnost vylepšila své algoritmy pro odstranění místního světelného znečištění, aby se obyvatelé měst nemuseli vydávat hluboko do divočiny, aby si užili jasnější pohled na nebeské objekty, píše portál Newatlas.

„S dalekohledem Odyssey nabízí společnost Unistellar novou generaci chytrých dalekohledů, které jsou schopny odhalit nejvzdálenější nebeské zázraky a okamžitě proměnit vaše hvězdářské večery v dobrodružství napříč vesmírem s rodinou nebo přáteli, a to i uprostřed města,“ řekl generální ředitel a spoluzakladatel společnosti Laurent Marfisi. Dříve měli přistup k takovým dalekohledům pouze odborníci, teď jsou dostupné téměř každému, kdo touží cestovat miliony světelných let.

Díky zapojení firemní technologie Multi-Depth Technology jsou modely Odyssey schopny pozorovat planety v naší sluneční soustavě i vzdálené hvězdné objekty ve stejných jednotkách. Při zkoumání Jupiterovy rudé skvrny nebo Saturnových prstenců pracuje „jemný pixelový“ snímač s algoritmem zpracování obrazu specifickým pro danou planetu a několik snímků pořízených v rychlém sledu za sebou se zkombinuje, aby vznikly ostřejší a detailnější výsledné záběry.

Ti, kteří se chtějí podívat za hranice naší sluneční soustavy a do nitra galaxií a mlhovin, mohou využít další megapixelový snímač, který využívá technologii Deep-Sky Binning – kdy jsou čtyři blízké pixely seskupeny do jednoho většího pixelu pro zvýšení citlivosti.

Společnost Unistellar uvádí, že modely Odyssey jsou prvními zrcadlovými dalekohledy, které nevyžadují manuální nastavení a využívají inteligentní algoritmus spolu s motorizovaným snímačem, který pohání systém automatického zaostřování Stellar. Oba přístroje této řady jsou postaveny na optice Nikon a spolupracují s aplikací Unistellar, která automaticky nastavuje nulu na vybrané objekty a zároveň využívá znalostní databázi. Model Pro se však dodává také s digitálním okulárem Nikon.

Pozorování lze ukládat jako digitální snímky do 64 GB vestavěného úložiště, k dispozici je připojení Wi-Fi a pětihodinová výdrž baterie, každý model se dodává s dodávaným stativem a váží 8,8 lb (~4 kg).

Modely Odyssey a Odyssey Pro jsou již k dispozici za cenu od 56 000 korun.

Zdroj: Newatlas