Skvělý pomocník při požárech: nový hasičský hydroplán dokáže naplnit své „břicho“ vodou za pouhých 12 sekund

Společnost De Havilland Canada představila svůj nejnovější hydroplán pro boj s lesními požáry, pod označním DHC-515 Firefighter (bojovník s ohněm). Nové letadlo obsahuje řadu vylepšení, včetně schopnosti nabrat plnou nádrž sladké nebo slané vody za pouhých 12 sekund.

Lesní požáry se v posledních letech stávají stále větším problémem nejen v Kanadě, Americe a Austrálii, ale trápí i mnohé evropské země, jako je Řecko, Chorvatsko, Itálie. Tím roste zájem o techniku a technologie potřebné k úspěšnému boji s nimi. Jednou z nejúčinnějších metod hašení požárů na odlehlých místech je použití hydroplánů s obrovskými zásobami vody pro zpomalení hoření.

Nový typ hydroplánu DHC-515 Firefighter vychází z letadel typu Canadair CL-215 a CL-415 a jeho život začal jako program CL-515. Podle společnosti De Havilland, rozsáhlé testování uvolnilo cestu k tomu, aby se vylepšený hydroplán dostal do výroby i pro mezinárodní klientelu.

Podle webu NewAtlas, DHC-515 je víceúčelový letoun vybavený obrovskými vnitřními nádržemi. Většina hasičských letadel je pozemních a musí čerpat vodu přistáním na zemském povrchu, ale DHC-515 se pouze dotkne vodní plochy, otevře vodovodní kohoutky a nechá vodu proudit dovnitř, čímž vše trvá až dvakrát rychleji než u jeho konkurence. To mu umožňuje nejen nabrat vodu během několika sekund, ale také provádět časté opakované lety, které jsou schopny produkovat až 700 000 litrů vody denně.

Kromě rychlého nasávání vody se letoun DHC-515 může pochlubit křídly s vysokým vztlakem a turbovrtulovými motory, které zajišťují bezpečné manévrování v horských a jiných nepřístupných oblastech. Zvládne také velmi obtížné podmínky, jako jsou větrné víry vyvolané obrovskými požáry a rozbouřené moře s výškou vln až do dvou metrů.

Mezi další vylepšení nového modelu hydroplánu patří nejmodernější navigační přístoje. Letoun lze také rychle přestavět na speciální práškovací zařízení pro hubení hmyzu nebo rozptylování ropných skvrn. Jeho velké nákladové dveře umožňují použití i při přírodních katastrofách, kdy může sloužit jako přepravní a zdravotnická jednotka. První hydroplány by měly být vyrobeny do roku 2025, celkem jich je zatím objednáno 22 kusů.

„Uvedení hydroplánu DHC-515 do výroby je důležité nejen pro naši společnost, ale i pro země po celém světě, které se na naše letadla spoléhají při ochraně svých obyvatel a lesů. Jak se naše klima otepluje a léto je čím dál více horké, hydroplán DHC-515 bude pro mnohé důležitým pomocníkem,“ řekl Brian Chafe, výkonný ředitel společnosti De Havilland Canada.

Zdroj: newatlas.com