Byl spatřen nový čínský sledovací radarový letoun KJ-600. Připomíná americký E-2 Hawkeye

V poslední době se na čínských sociálních sítích objevily snímky, které přitahují pozornost odborníků i veřejnosti po celém světě. Jde o fotografie čínského letounu včasného varování KJ-600, jež byl zachycen na palubě letadlové lodi. Tento moment zachycuje další krok v rozvoji čínského námořního letectva a naznačuje posun v oblasti vzdušného sledování a varování.

KJ-600, vyvíjený společností Xi’an Aircraft Company, je výsledkem čínského úsilí o vytvoření pokročilého letounu schopného operovat z palub letadlových lodí. Fotografie, které se objevily v březnu 2024, odhalují letoun obarvený do šedého barevného schématu s výraznými designovými prvky, které připomínají americký E-2 Hawkeye. Toto srovnání není náhodné, neboť oba stroje sdílejí určené poslání – poskytovat včasné varování a řízení operací z vzduchu, píše web Defence Blog.

Letoun KJ-600, poháněný dvěma turbovrtulovými motory, nabízí dostatek prostoru pro čtyři až šest členů posádky. Jeho design se vyznačuje vysokou konfigurací křídla, čtyřlistou ocasní plochou a tříkolovým podvozkem. Zvláštní pozornost si zaslouží rozměrná radarová kopule umístěná nad trupem, která naznačuje pokročilé sledovací a radarové schopnosti letounu.

Ačkoli letoun prošel letovými zkouškami od podzimu 2020, nebyly dosud potvrzeny testy vypouštění z katapultu či zkoušky záchranného vyprošťování. Avšak pokračující testování a potenciální přechod k sériové výrobě naznačují, že integrace KJ-600 do operační služby na letadlových lodích je otázkou času.

Družicové snímky a analýzy poukazují na to, že KJ-600 má prodloužené rozpětí křídel 24,4 metru a délku 18,4 metru, což odpovídá očekáváním pro letoun určený k operacím z paluby letadlové lodi. Zprávy z konce roku 2023 hovoří o „intenzivních zkouškách“, při kterých bylo zapojeno nejméně čtyři až šest prototypů, což poukazuje na ambiciózní plány Číny v oblasti leteckých operací.

Zdroj: Defence Blog