Singapurští vědci našli nový způsob nabíjení baterie. Může změnit trh s elektronikou na celém světě

Baterie nabíjená potem byla vyvinuta v Singapuru. Tamní vědci přišli s nápadem na konstrukci, která umožňuje generovat životně důležité elektrické napětí doslova pomocí několika kapek potu.

Baterie nabitá lidským potem. Zní to dost nepravděpodobně, a přesto byla skutečně vytvořena. Vědci z Nanyang Technological University (NTU) vyvinuli způsob, jak vyrábět elektřinu z lidského potu. Tato technologie je dostatečně propracovaná, aby mohla napájet například komerční teplotní senzory v hodinkách apod.

Vyvinutá technologie není zdaleka dokonalá, ale zároveň by mohla velkým způsobem přispět k rozvoji trhu s chytrými hodinkami nebo náramky. Podle výzkumníků dokázala baterie generovat napětí 4,2 V s výstupním výkonem 3,9 mW.

Konstrukce baterie poháněné potem
Baterie je vyrobena ze střípků stříbra a hydrofilní látky, které jsou naneseny na pružnou tkaninu. Protože materiál neustále absorbuje pot, může být výkon dodáván, i když uživatel zrovna netrénuje a nepotí se.

Hlavním problémem výzkumníků je navrhnout baterii tak, aby mohla napájet zařízení po delší dobu, když se uživatel nepotí. V současné době vydrží baterie pracovat 20 hodin na pouhé 2 mililitry potu. Je však třeba poznamenat, že nabízený výkon není příliš vysoký, i když výzkumníci se domnívají, že je dostatečný pro napájení senzorů používaných na trhu.

Zdroj: Nanyang Technological University (NTU)