Severní Korea otestovala novou balistickou raketu Hwasong-18. Ta má dolet až 15 000 km a unese jadernou hlavici

Severní Korea vypustila svou nejsilnější balistickou raketu Hwasong-18. Ta má obrovský dolet až 15 000 kilometrů a dokáže unést více než tunovou hlavici, včetně té jaderné. Střela dokáže letět ve výšce až 6 kilometrů.

Komunistická Severní Korea se za poslední roky velmi rychle zdokonalila ve svých balistických raketách. Za 6 let zvýšila dolet svých mezikontinentálních balistických raket na dvojnásobek. Balistická raketa Hwasong-14 z roku 2017 měla maximální dolet cca 7000 kilometrů, a nyní nejnovější balistická raketa Hwasong-18 má dolet už cca 15 000 kilometrů, což je obrovský nárůst. Nejnovější raketa Hwasong-18 dokáže nést i jadernou hlavici.

Důvodem rychlého vývoje raket Severní Koreje je jednoduchý, a to je pomoc Ruska. To Severní Koreji pomáhá skoro od začátku vývoje těchto raket. Bez ruské technologie by sami tak silné balistické střely vyvinout nedokázali. Všechny střely jsou poháněny pevným palivem. Raketa Hwasong-18 váží cca 60 tun a je dlouhá 25 metrů. Dokáže vyvinout rychlost až 30 600 km/h. Zatím není jasné, kolik těchto střel existuje.

Zdroj: redakce, defence-blog